OĽaNO malo snem. V tichosti a mailom. Podľa politológa Lenča predstierali väčšiu demokraciu aj komunisti

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Najsilnejšia koaličná strana mala v tichosti snem. Konal sa mailovou komunikáciou, mal jediný bod a členovia strany boli iba požiadaní, aby sa vyjadrili, či chcú alebo nechcú doterajšie predsedníctvo, a to bez možnosti zmeny. Na margo toho a dlhodobého ignorovania riadneho vnútrostraníckeho rozhodovania, politológ Jozef Lenč uviedol, že aj KSS predstierala väčšiu mieru demokracie.

Jednou z vecí, ktoré sa vládnej strane OĽaNO vyčítajú prakticky od jej vzniku, je veľký demokratický deficit. Neexistujú v nej prakticky žiadne regionálne štruktúry, nemôžete si do nej podať prihlášku, zaostáva aj v osobnom kontakte s voličmi a málokto tuší, koľko má reálne členov a ako prebieha voľba jej vedenia.

OĽaNO si tento imidž nenapravilo ani po zhruba deviatich mesiacoch vládnutia, práva naopak. Strana mala totiž nedávno v tichosti snem a jediným bodom jeho programu bola voľba členov predsedníctva. Politici sa za týmto účelom ani len nestretli, nemali žiaden videohovor a záležitosť vybavili mailom.

„Zaujímavosťou je, že najnovšia vyhláška hygienika umožňuje usporadúvať zasadnutia, schôdze a iné podujatia, ktoré sa uskutočňujú na základe zákona. Zákon o politických stranách stanovuje stranám povinnosť zriadiť orgány strany, medzi ktoré patrí aj snem. Ten sa teda mohol organizovať aj prezenčnou formou za dodržania hygienických predpisov alebo prostredníctvom videokonferencie,“ pripomína denník Pravda.

Odklepnutie kontinuity

Bizarne pôsobí nielen fakt, že tzv. snem mal len jediný bod, a to voľbu predsedníctva, ale aj to, že do tohto predsedníctva, podľa dokumentu podpísaného Igorom Matovičom, nemohol, respektíve nemal byť zvolený nikto nový, ale hlasovalo sa iba o potvrdení či nepotvrdení doterajších členov predsedníctva. Členovia sa mali vyjadriť do 23. novembra.

„V rámci povahy jedinej možnej formy hlasovania o zvolení nových členov predsedníctva, a tiež najmä na krátkosť času a aktuálnu situáciu na území SR, predseda hnutia navrhuje, aby jednotliví členovia snemu nehlasovali o zvolení nových členov predsedníctva z predloženej kandidačnej listiny, ale hlasovali o znovuzvolení aktuálnych členov predsedníctva, ktorí boli zvolení snemom zo dňa 24. 11. 2019,“ uvádza sa v texte, ktorý má denník k dispozícii.

K personálnym zmenám teda neprišlo a aj v staronovom predsedníctve budú pôsobiť Eduard Heger, Július Jakab, Jaroslav Naď, Michal Šipoš a Jozef Viskupič, ktorý je bratrancom Matoviča. Potvrdil to aj samotný minister financií.

Aj komunisti predstierali väčšiu demokraciu

Kuriózna situácia zaujala aj odborníkov. Politológ Jozef Lenč z Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave na sociálnej sieti uviedol, že hoci „majiteľ“ OĽaNO často teatrálne hovorí o otvorenom a transparentnom vládnutí, výsledkom je vraj len „spŕška emotívnych statusov a patetického odchodu z politiky“ a pod rúškom toho vraj „netransparentne a nedemokraticky zarába jeho politická eseročka“.

„Na webe OĽaNO nenájdete stanovy, mená a kontakty na vedenie hnutia, členov predsedníctva. Nič. A dnes sa dozvedáme, že aj údajný snem mali per rollam. Bez diskusie. Bez možnosti výberu. To aj KSS predstierali väčšiu mieru demokracie,“ uzatvára Lenč.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

140

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter