Naď: Postoj Slovenska k otázke bezpečnosti krajín NATO je stabilný a nemenný

Minister obrany Jaroslav Naď (Zdroj: SITA)

Postoj Slovenskej republiky k otázke bezpečnosti krajín severoatlantickej aliancie NATO je stabilný a nemenný. Slovensko sa chce spoločne podieľať na zvládnutí aktuálnych výziev, ktorým aliancia čelí. Uviedol to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý diskutoval online o súčasnom stave, cieľoch a úlohách ako aj aktuálnych bezpečnostných výzvach v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (eFP).

V súčasnosti v nej pôsobí 152 slovenských vojakov. Príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) plnia úlohy v rámci bojovej skupiny v Lotyšsku spolu s deviatimi krajinami NATO pod vedením Kanady. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Dôležitosť príspevku Slovenskej republiky do posilnenej predsunutej prítomnosti v Pobaltí je zakotvená nielen v programovom vyhlásení vlády SR, ale tiež v pripravovanej Obrannej stratégii SR,“ pripomenul minister. Šéf rezortu obrany aliančným partnerom priblížil aj nadobudnuté skúsenosti a úspechy OS SR počas operácie Spoločná zodpovednosť. „Boj našich krajín proti spoločnému neviditeľnému nepriateľovi, vírusu COVID-19, je nepochybne jednou z najväčších výziev, ktorým naše spoločenstvo tento rok musí čeliť. Tejto neľahkej úlohy sa zhostili aj naše ozbrojené sily, ktoré zabezpečovali najväčšiu civilno-vojenskú operáciu na Slovensku po materiálnej, logistickej a tiež personálnej stránke,“ povedal Naď. Partnerov zároveň informoval o konkrétnych výsledkoch, ktoré prinieslo celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus.

Online diskusia bola zameraná aj na otázky riešenia aktuálnych bezpečnostných výziev vrátane schopnosti Aliancie efektívne reagovať na stále rastúci vplyv dezinformácií a hybridných hrozieb. V tejto súvislosti diskutujúci ocenili úlohy a ciele Centra výnimočnosti pre strategickú komunikáciu v Rige, ktorého členom je od roku 2019 aj Slovensko.

Slovenskí vojaci budú plniť úlohy posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku až do konca mandátu schváleného Národnou radou SR. Po 15. decembri 2020, keď sa príspevok transformuje, budú príslušníci OS SR plniť úlohy v rámci účelového zoskupenia a spôsobilostí priamej a nepriamej palebnej podpory ako aj v tíme Vojenskej polície.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter