Stredomorské krajiny tlačia na ostatných členov únie, aby súhlasili s migračnými kvótami

Migrant v Aténach (Zdroj: SITA)

Štyri stredomorské členské krajiny Európskej únie vyslovili znepokojenie nad tým, že ich návrhy na vylepšenie migračných pravidiel sa nestretli s pochopením u niektorých ďalších štátov “európskej dvadsaťsedmičky”.

Grécko, Taliansko, Malta a Španielsko, na ktorých územie počas ostatných piatich rokov prišli státisíce neoprávnených migrantov, v spoločnom dokumente uviedli, že povinné kvóty na rozdelenie osôb, ktoré majú nárok na štatút utečenca, musia podľa nich dodržiavať všetky štáty EÚ.

Stredoeurópske krajiny – Rakúsko, Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko – však takéto postupy odmietajú. Patová situácia by tak mohla ešte viac oddialiť dlho očakávanú azylovú reformu EÚ. “Členské krajiny v prvej línii nemôžu čeliť migračnému tlaku na celú Európsku úniu,” uviedla štvorica stredomorských štátov v spoločnom stanovisku.

Päť rokov po tom, ako “starý kontinent” zachvátila migračná kríza, sa EÚ snaží zreformovať pravidlá v oblasti migrácie a azylu. Tie počítajú so zdieľanou zodpovednosťou členských krajín v týchto otázkach. Nový pakt o migrácii a azyle, ktorý podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej ponúka Európe “nový štart”, by mal priniesť prísnejšie hraničné kontroly a zjednodušené postupy pri vyhostení odmietnutých žiadateľov.

Stredoeurópske krajiny však v tejto otázke zastávajú tvrdý protiimigračný postoj. Maďarský premiér Viktor Orbán sa ešte koncom septembra na stretnutí v Bruseli nechal počuť, že navrhované opatrenia nejdú dostatočne do hĺbky, a preto podľa neho treba trvať na tom, aby utečenci boli podrobení dôslednej kontrole ešte v táboroch mimo Európy.

“Chceli by kontrolovať migráciu a nezastavovať migrantov,” poznamenal Orbán, ktorému by sa však páčila realizácia tzv. vonkajších hotspotov, akýchsi skríningových migračných centier umiestnených mimo územia Európy.

V podobnom duchu sa vtedy vyjadril aj český premiér Andrej Babiš. “Mám s tým veľký problém. Na prvý pohľad sa zdá, že Európska komisia stále nepochopila, že na zastavenie nelegálnej migrácie musíme zabrániť nelegálnym migrantom, aby sa vôbec dostali na európsku pôdu,” podotkol 66-ročný rodák z Bratislavy. Český premiér odmieta aj návrh, aby štáty, ktoré nie sú ochotné prijímať migrantov, zabezpečovali ich repatriáciu späť do vlasti. “Je to zásadný nezmysel, pretože nemôžeme vrátiť migrantov, ak ich neprijmeme,” dodal Babiš.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Protesty za Navaľného: Zatkli viac ako 3000 demonštrantov

Protesty za Navaľného: Zatkli viac ako 3000 demonštrantov

AKTUALIZOVANÉ Viac ako 3-tisíc demonštrantov zatkla v sobotu ruská polícia na zhromaždeniach v desiatkach miest naprieč celou krajinou, na ktorých protestujúci požadovali prepustenie opozičného lídra Alexeja Navaľného. V Moskve sa zišlo niekoľko tisíc demonštrantov na Puškinovom námestí v..

Odoberajte náš newsletter