Flegr predpovedal v ČR tisíc úmrtí denne, no je ich sto. Trochu som to nadsadil, ľudia sa málo boja, vraví

Jaroslav Flegr (Zdroj: Facebook)

Jeden z najrešpektovanejších českých odborníkov na pandémiu Jaroslav Flegr pred mesiacom uviedol, že v jeho krajine bude o 30 dní umierať na Covid-19 tisíc ľudí denne a nie je možné tomu zabrániť. Počúvať ho odporúčal aj Eduard Chmelár, ktorý radil nepúšťať si tieto katastrofické vyjadrenia v noci. Realita je dnes taká, že denné prírastky zosnulých sú asi 100. Flegr v súčasnosti vraví, že dáta málinko nadsadil a občania sa vraj stále málo boja.

Naši západní susedia, Česi, patria medzi koronavírusom najviac postihnuté krajiny vôbec. Absolútne najhoršia situácia u nich panovala v druhej polovicu októbra a začiatkom novembra, kedy denné prírastky potvrdených prípadov výrazne prekročili hranicu 15-tisíc.

V tomto období sa objavovali aj konkrétne katastrofické scenáre o tom, koľko obyvateľov bude v ČR umierať o mesiac. Jeden z nich rozvinul aj tamojší evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr, ktorý 22. októbra povedal nasledovné:

„Od dneška za 30 dní už ich budeme mať tisíc. Tisíc ľudí deň čo deň bude umierať. A s tým už nič neurobíme, pretože tí ľudia už sú nakazení. Aj keby od dneška zabrali tie opatrenia.“

Nepúšťajte si to v noci

Táto prognóza mala výrazný presah aj na Slovensko. Jeden z našich najznámejších analytikov Eduard Chmelár dva dni potom odporúčal svojim fanúšikom, aby si Flegrove vystúpenie „nepúšťali v noci“, lebo hrozí, že „už nezaspia“ a nechal sa počuť, že sa striktne riadi odborníkmi. Flegrovi vraj veril, lebo sa predtým nemýlil.

Analytik, ktorý sa toho času výrazne obúval aj do skeptikov za to, že nemajú potrebné poznatky na rozdiel od vedeckých kapacít, tiež zopakoval, že „v Česku to bude o mesiac 1 000 mŕtvych denne a tomuto vývoju už nemôžeme zabrániť, pretože tí ľudia sú už nakazení“.

9-krát menej

Predpovede, ktoré násobne prevyšovali skúsenosti z tých najviac postihnutých krajín počas jari, sa ukázali ako extrémne mylné. Mesiac po tom, ako vyšli tieto predpovede, totiž v Česku umieralo „iba“ niečo vyše 100 osôb denne.

22. novembra, mesiac po zverejnení prognózy Flegrom, ich bolo 109 a 24. novembra, mesiac po prebratí informácie Chmelárom, 113. Teda zhruba 9-krát menej. Dokonca aj najvyšší denný prírastok obetí vôbec, ktorý mali v ČR 3. novembra, bol 4-krát menší ako katastrofická tisícka, a to konkrétne 257.

Málinko to nadsadil

Keď bol teraz Flegr novinármi konfrontovaný s týmto kolosálnym omylom, uviedol, že dáta „málinko nadsadil“ a pripisuje to zázračnému zafungovaniu „deravých opatrení“ či neodhadnutiu doby od nakazenia u človeka po jeho smrť. Hoci ani jedno logicky túto chybu nevysvetľuje.

Na otázku moderátorky, či si nemyslí, že svojou nepresnou predpoveďou zbytočne vystrašil ľudí odpovedal: „Myslíte, že sú ľudia príliš vystrašení? Ja sa bojím, že sú príliš málo vystrašení,“ a dodal, že táto chyba zachránila množstvo životov.

„Keby som sa mohol vrátiť mesiac dozadu, tak poviem to isté, pretože mne by tých ľudí bolo ľúto, ja si myslím, že tie zachránené život za to stoja,“ uviedol Flegr o svojom profesijnom zlyhaní.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

11

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter