Pred Vianocami míňame v zahraničí stámilióny, v kríze je potrebné podporiť domácu ekonomiku

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pexels.com)

Predvianočné obdobie je čas, kedy Slováci najviac nakupujú mimo Slovenska. Len na platbách kartou končia pred koncom roka v zahraničných e-shopoch a v kamenných predajniach stovky miliónov eur. Avšak v čase koronakrízy, keď sú ohrozené tisícky pracovných miest, je dobré podľa odborníkov podporiť domácu ekonomiku.

Desiatky slovenských firiem na čele so Slovenskou sporiteľňou preto odštartovali iniciatívu Doma nakupujem.

Ako skonštatoval člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne Norbert Hovančák, slovenský podnikateľský sektor sa nenachádza vo veľmi dobrej kondícii. Keď si predstavíme, akú obrovskú sumu minú Slováci v zahraničí, tieto peniaze by mohli podporiť firmy a domácu ekonomiku u nás. “Pomôže nám to postaviť sa na nohy a zachrániť ohrozené pracovné miesta,” povedal Hovančák. Podľa odhadov analytikov odchádza na platbách kartou zo Slovenska 1,6 mld. eur ročne.

Dáta tiež ukazujú, že zo zhruba 1,3 mld. eur online nákupov Slovákov išla vlani domácim obchodníkom len tretina. Dve z troch eur zaplatených kartou online tak smerovali do zahraničia. Aj keď koronakríza mnohým slovenským internetovým obchodníkom pomohla, po februárovom náraste o 40 % objem nákupov klesá a situácia sa postupne vracia k predkrízovým úrovniam. Zahraničné online nákupy však rastú a počas tohtoročných Vianoc by mohli dosiahnuť 180 mil. eur.

Cieľom podnikateľskej iniciatívy Doma nakupujem je upriamiť pozornosť na podporu domácej ekonomiky a zamestnanosti. Podľa Ľubomíra Tuchschera zo Slovenského združenia pre značkové výrobky ľudia pôvodne v zahraničí nakupovali to, čo nezohnali na Slovensku. Avšak v súčasnosti sa tento fakt už podľa neho stiera, pretože v rámci EÚ musia všetci ponúkať rovnaký produkt s rovnakou kvalitou. “Kúpa slovenského výrobku predstavuje podporu domácej ekonomiky aj cez odvedené dane,” hovorí Tuchscher.

Aj podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Marián Šolty si myslí, že slovenské výrobky sú konkurencieschopné. Slovenská legislatíva je totiž podľa neho jedna z najprísnejších. Zároveň platí, že na Slovensku sme neboli svedkami nejakého veľkého potravinového škandálu, ako to bolo v zahraničí, napríklad v Poľsku.

K iniciatíve Doma nakupujem sa môžu pripojiť nielen domáci výrobcovia, obchodníci a poskytovatelia služieb, ale všetky firmy, ktoré na Slovensku podnikajú a podporujú našu ekonomiku. Aktuálne má iniciatíva už vyše 800 signatárov. Súčasťou projektu je aj Vianočná tržnica v centre Bratislavy, v ktorej budú môcť predajcovia ponúknuť svoje výrobky.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

Zákaz vychádzania bude platiť aj v pondelok 25. a utorok 26. januára. Potrvá do nedele 7. februára. Rozhodla o tom vláda na svojom dnešnom rokovaní. Kabinet na svojom rokovaní 31. decembra 2020 rozhodol, že od 1. januára 2021..

Odoberajte náš newsletter