Na to, čo vyvádza premiér, bola Čaputová veľmi mierna, hodnotí Baránek

Ján Baránek (Zdroj: youtube.com)

Vzhľadom na dianie v štáte a v koalícii mala prezidentka Zuzana Čaputová premiéra výraznejšie pokarhať, myslí si to šéf agentúry Polis Ján Baránek. Včerajší status Igora Matoviča, v ktorom naznačil aj možný koniec koalície a ospravedlnil sa, podľa jeho mienky ospravedlňujúci ani nebol.

Vzrastajúce napätie nielen v spoločnosti, ale aj vo vnútri samotnej vládnej koalície v utorok reflektovala aj prezidenta Zuzana Čaputová. S premiérom Igorom Matovičom sa dokonca stretla a požiadala ho o pokojný, vecný a pragmatický prístup.

Vyzvala preto na jeho zmenu a skonštatovala, že spoločnosť potrebuje poznať reálny stav, bez strašenia či prikrášľovania, a partnerský prístup medzi štátom a občanmi. Ďalšieho kolo plošného testovania by podľa nej malo byť dobrovoľné.

„Viacerí z nás si uvedomujeme napätie v spoločnosti. Pokiaľ ide o emóciu hnevu, sme nad priemerom krajín Európskej únie. Mám teda pochopenie pre ľudí, ktorí strácajú nádej,“ povedala tiež hlava štátu.

Mal si radšej odkusnúť jazyk

Igor Matovič ešte skôr uverejnil status, v ktorom sa ospravedlnil a uznal, že zbytočne reagoval na každý „podpich pod rebro“. Vraj mal radšej mlčať, nereagovať a „odkusnúť si jazyk“, aby si občania urobili úsudok sami.

„Nemá zmysel to tajiť. Na včerajšej predpolnočnej koaličnej rade som svojim kolegom povedal, že ak sa situácia nezmení, nemám viac síl a chuť takto pokračovať ďalej. Nedokážem v čase, keď sa Slovensko nachádza v najťažšej situácii od II. svetovej vojny a stojí zrejme pred najťažšími troma mesiacmi v tomto boji, neustále striehnuť na výpady od brata v zbroji,“ uviedol tiež šéf OĽaNO.

Veľmi mierne vystúpenie

Na odkazy našich dvoch ústavných činiteľov v krátkosti reagoval aj politický analytik Ján Baránek. Podľa neho o premiérove ospravedlnenie nejde. „Ten status nie je ospravedlňujúci. Vôbec svojich koaličných partnerov nešetrí, len hovorí, že na to mal inak reagovať. Je to len jeho výzva k sebaovládaniu,“ skonštatoval Baránek.

Prezidentka podľa neho mohla byť na premiéra ešte tvrdšia. „Prezidentka Matoviča neponížila, mala, naopak, vystúpiť oveľa skôr. Na to, čo sa deje v koalícii a čo vyvádza premiér, to bolo veľmi mierne vystúpenie. Skôr by som očakával výraznejšie pokarhanie,“ vysvetľuje Baránek, podľa ktorého nie je možné v najbližšom čase očakávať, že by sa premiérovo správanie zmenilo.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

84

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter