Zürich možno odstráni sochu zakladateľa moderného Švajčiarska. Prajú si to aktivisti

Alfred Escher (Zdroj: Wikipedia)

V jednom z najznámejších švajčiarskych miest možno čoskoro odstránia sochu jedného z otcov národa, politika, biznismena a reformátora Alfreda Eschera. Želajú si to aktivisti inšpirovaní hnutím Black Lives Matter, ktorým prekáža jeho minulosť spojená s otroctvom.

Švajčiarke mesto Zürich čoskoro zrejme príde o jednu zo svojich dominantných sôch, ktorá znázorňuje významnú historickú osobnosť Alfreda Eschera. Želajú si to miestni aktivisti inšpirovaní americkým rasovým hnutím Black Lives Matter.

Menovaný politik a podnikateľ pôsobiaci v polovici 19. storočia sa totiž podľa niektorých štúdií významne podieľal na obchode s otrokmi na svojich kávových plantážach umiestnených na vzdialenej ostrovnej Kube.

Menšinám to vraj môže prekážať

Štúdia vznikla na žiadosť mesta, ktorého vedenie v súvislosti s hnutím Black Lives Matter podporuje otvorenie debaty o koloniálnej histórii Švajčiarska. „Aj historici hovoria – Švajčiarsko, otroctvo? To nie!,“ skonštatoval Hans Fässler aktivista, ktorý je centrálnou postavou miestneho dekolonizačného hnutia.

„Verejný život musí zahŕňať všetkých ľudí, ale pre mnoho menšín je toto (socha obchodníka s otrokmi) poukazom na našu menej hodnotnú pozíciu v spoločnosti,“ uvádza černošská aktivistka Yuvviki Diohová.

Mesto situáciu skúma

Escherovi tak, zdá sa, nenapravuje reputáciou ani to, že založil prvú železničnú sieť vo Švajčiarsku a participoval na mnohých reformách v oblastí financií a vzdelávania a že levím podielom prispel k premene tejto krajiny na jeden z najviac prosperujúcich štátov na planéte. Z toho dôvodu je považovaný aj za otca národa.

Sochu štátnika spolu s ďalšími monumentami aktuálne preveruje pracovná komisia miestnej vlády a podľa starostky Zürichu Corine Mauchovej sa bude mesto snažiť, aby bola téma otroctva „zobrazená vo verejnom priestore správnym spôsobom“. Ako situáciu vedenie mesta nakoniec vyrieši, je zatiaľ nejasné.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter