Biden sa obklopuje ľuďmi otvárajúcimi cestu k vojne, média ale píšu o ich pohlaví a rase, hnevá sa Chmelár

Eduard Chmelár (Zdroj: SITA)

Nová americká administratíva, ktorá bude sprevádzať Joea Bidena, je plná vojnových štváčov, osôb s väzbami na vojensko-priemyselný komplex, ale aj ľudí, ktorí mali svojho času vydávať posudky o tom, koho možno legálne zabiť. Médiá hlavného prúdu však namiesto toho orientujú pozornosť na to, kto má akú farbu pleti či pohlavie. Upozorňuje na to analytik, pedagóg a historik Eduard Chmelár.

Novozvolený americký prezident Joe Biden sa teší čoraz väčšej akceptácii svojho víťazstva aj zo strany kľúčových republikánov a jeho protikandidát Donald Trump poľavuje vo svojej snahe výsledok zvrátiť. Zdá sa preto, že Bidenovi nestojí nič v ceste, začal tak skladať vládu a prezrádzať prvé dôležité mená.

Mnohí pozorovatelia, pre ktorých je smerodajné správanie USA v zahraničnej politike, ale dôvody na úsmev nevidia. Patrí medzi nich aj slovenský politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár. Ten sa pozastavil pri štyroch nomináciách.

Šéf diplomacie? To najhoršie!

Prvým je Anthony Blinken, ktorý by mal v rámci novej administratívy zasadnúť do kresla ministra zahraničných vecí. Podľa Chmelára ide o „to najhoršie, čo si mohli demokrati vybrať“.

„Blinken má povesť toho najfanatickejšieho zástancu tzv. humanitárnych intervencií, v rôznych funkciách podporoval všetky americké vojenské dobrodružstvá za posledných dvadsať rokov,“ píše s tým, že podporoval napríklad prezidenta Busha staršieho, ktorý v roku 1990 vtrhol v rozpore s medzinárodným právom do Panamy a Blinken ako zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť navrhoval aj rozšíriť bezletovú zónu na Líbyou s cieľom pozemnej intervencie.

Koho legálne zavraždiť

„Budúca riaditeľka amerických spravodajských služieb Avril Hainesová je spoluautorkou politiky dronov – cielených atentátov po celom svete, ktoré majú na svedomí mnoho civilných obetí. Časopis The Newsweek o nej v roku 2013 napísal, že od roku 2011, keď sa stala právnou poradkyňou Rady národnej bezpečnosti, vydávala posudky, koho možno ‚legálne‘ zavraždiť,“ pokračuje Chmelár.

Pred dvoma rokmi vraj Hainesová nahnevala ľavicové krídlo Demokratickej strany, keď podporila Ginu Haspelovú na post riaditeľky CIA. Haspelová je podľa Chmelára totiž v Spojených štátoch ostro kritizovaná za svoju úlohu v čase, keď viedla väznica CIA, v ktorých dochádzalo k mučeniu. Ľavica údajne kritizuje aj za veľmi sporné a pochybné obchody.

Ministerka s väzbami na vojenský priemysel?

Slovenský analytik tiež upriamuje pozornosť na ešte nepotvrdenú kandidátku na americkú ministerku obrany Michele Flournoyovú. Tá je vraj členkou predstavenstva niektorých armádnych dodávateľov a tiež vraj zakladala think-tank Centrum pre novú americkú bezpečnosť (CNAS), ktoré získava značnú časť finančných prostriedkov zo zbrojárskych korporácií.

„Ako námestníčka ministra obrany USA v roku 2011 bola hlavnou politickou podporovateľkou vojenského zásahu v Líbyi, podporuje okupáciu Afganistanu a dôrazne sa postavila proti odsunu amerických vojsk z Iraku,“ upozorňuje v komentári Chmelár.

Média to vraj nedokážu povedať

Ako posledného si vzal na „paškál“ nového poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana, ktorý mal patriť medzi vojenských jastrabov v tíme Hillary Clintonovej a podľa Chmelára sa aj podieľať na agresii voči Líbyi a Sýrii.

„Je strašné, že naše mainstreamové médiá vám toto všetko nepovedia a odvádzajú pozornosť k bulvárnym malichernostiam, ako napríklad, že Antony Blinken má hudobnú skupinu alebo chytajú záchvat povrchného nadšenia z toho, koľko je tam žien alebo nominantov inej farby pleti,“ pozastavuje sa.

„Je to choré impérium, ktoré nás už nedokáže nič naučiť, ale ktoré má ešte stále dosť síl na to, aby nás strhlo ku dnu. Neexistujú žiadne náznaky, že by sa tomu Európa chcela brániť. Cesta k novým vojnám je tak otvorená,“ uzatvára o dianí v USA.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

38

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter