Vo viacerých európskych metropolitných oblastiach sa vďaka prísnym opatreniam na potlačenie šírenia koronavírusu v jarných mesiacoch výrazne zlepšila kvalita ovzdušia. Uviedli to v pondelok predstavitelia Európskej únie.
Pozoruhodné zlepšenie zaznamenali predovšetkým v prípade oxidu dusičitého a jemných tuhých častíc, ktoré môžu mať vážny dopad na zdravie ľudí.
Opatrenia vo viacerých členských štátoch EÚ počas prvej vlny pandémie mali zásadný vplyv na hospodársku činnosť a dramaticky obmedzili cestnú, leteckú a lodnú dopravu. To všetko malo vplyv na kvalitu ovzdušia v jednotlivých regiónoch.
Najviac si polepšilo Španielsko a Taliansko
Správa EÚ o kvalite ovzdušia zverejnená v pondelok ukázala, že spomedzi metropolitných oblastí s najväčšou koncentráciou oxidu dusičitého najviac klesla hladina spomenutého plynu v Barcelone – skoro o 59 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V španielskom hlavnom meste Madrid pri porovnaní tohtoročných a vlaňajších jarných mesiacov evidujú pokles o 47 %.
V Taliansku pokleslo znečistenie oxidom dusičitým v Miláne o 54 % a Ríme o 39 %. Smerom nadol zamierilo aj v mnohých ďalších metropolitných oblastiach v Európe, hlavne v západnom Nemecku, Belgicku a Holandsku.
(SITA)
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO
Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.
Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy.
Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet,
prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.
Prispejte nám transparentne (IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)