LGBT aktivistka prirovnala ľudí odmietajúcich homosexualitu k popieračom holokaustu a znásilňovačom

Pápež František a Jayne Ozanneová (Zdroj: jayneozanne.com)

Populárnej cirkevnej LGBT aktivistke Jayne Ozanneovej z Britských ostrovov sa nepáči idea, že LGBT ľudia by mali sedieť, počúvať a hľadať Krista v tých, ktorí im vraj dlhodobo ubližovali a ktorí ich identitu považujú za hriešnu – v predstaviteľoch cirkvi. Vraj je to smiešne a rovnaké, ako pozývať preživších holokaustu na rozhovor s popieračmi holokaustu a obete znásilnenia na posedenie s násilníkom.

Pred pár dňami zverejnila anglikánska cirkev súbor textov s názvom Život v láske a vo viere, ktorý skúma otázky LGBT osôb vrátane identity, sexuality, vzťahov a manželstva.

Klerici v nich pripustili poškodzovanie sexuálnych menšín zo strany ich spoločenstva, no zároveň sa nechali počuť, že minimálne do roku 2022 nebudú zavádzať žiadne zmeny v ich prospech.

Zbabelé a nemorálne

Túto skutočnosť následne reflektovali mnohí laici či aktivisti, no medzi nimi vyčnievala Jayne Ozanneová, britská anglikánska veriaca, ktorá presadzuje rovnosť LGBT osôb vo svojej duchovnej komunite.

Ozanneová zároveň býva označovaná aj ako jedna z najvplyvnejších aktivistov vo svojej cirkvi, nakoľko je členkou Generálnej synody anglikánskej cirkvi a v minulosti zastávala aj post členky Arcibiskupskej rady, najdôležitejšieho orgánu anglikánov vôbec.

Ozanneová pri pohľade na nový materiál cirkvi spochybňuje biblický výrok „otec, odpusť im, lebo nevedia, čo robia“, ktorý Ježiš povedal na kríži. Podľa nej je totiž takýto prístup „nemorálny, neospravedlniteľný a zbabelý“, čím naráža na to, že LGBT komunita by svoju údajnú diskrimináciu nemala akceptovať.

Cirkev vraj uspokojuje páchateľov

„Je morálnou povinnosťou civilizovanej spoločnosti chrániť zraniteľných – nie upokojovať páchateľov. To je o to zákernejšie, keď je páchateľom náboženská inštitúcia, miesto určené na prejavovanie lásky a poskytnutie útočiska,“ píše o postoji cirkvi.

Aktivistke sa tiež nepáči prednesený návrh, aby si LGBT ľudia sadli, počúvali a učili sa od tých, „ktorí im spôsobili toľko škody“ a aby videli Krista v ľuďoch, ktorí si myslia, že identita homosexuálov, bisexuálov a trans ľudí je „hriešna“ a chcú od nich, aby sa „transformovali“.

Ako popierači Holokaustu

„Je to úplne smiešne! Pozvali by ste niekoho, kto prežil holokaust, aby si sadol a vypočul si chvastanie popierača holokaustu? Požiadal by obeť znásilnenia, aby si sadla s násilníkom a pochopila, prečo chcú znásilniť ľudí? Je to nielen smiešne, ale aj vyslovene nebezpečné!“ reagovala Ozanneová.

Podľa nej existuje množstvo dôkazov, ktoré ukazujú, aké škodlivé je toto učenie pre ľudí vyrastajúcich v konzervatívnych spoločenstvách viery a hoci si je cirkev toho podľa nej vedomá, rozhodla sa pre zmenu neurobiť nič.

V závere textu, ktorý vyšiel na LGBT portáli Pink News, autorka spochybňuje tiež potrebu odpustiť „páchateľom“ v cirkvi ich „zločiny“. „Zaslúži si to páchateľ? Nie, vôbec nie, mali by byť vždy braní na zodpovednosť a čeliť plnej sile zákona,“ uzatvára.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter