Ak by sa ľudia zvlčili, zatvoríme okresy a obmedzíme pohyb aj na Vianoce, uvažuje premiér

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Ďalšieho kola plošného testovania, ktoré bude pravdepodobne opäť nútene-dobrovoľné, by sme sa podľa indícií od premiéra mohli dočkať v období na sv. Mikuláša. Vianoce by sa ale vraj mali zaobísť bez obmedzenia pohybu a nezaočkovaným ľuďom by mohlo byť neskôr obmedzené právo cestovať.

Občania na Slovensku stále nepoznajú mnohé definitívne odpovede na to, k akým protipandemickým krokom pristúpi naša vláda či už z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Viac svetla do tejto problematiky však niesol v nedeľnej diskusnej relácii na TA3 predseda vlády Igor Matovič.

Objasnil, že v súvislosti s jedným z najdôležitejších sviatkov roka, Vianocami, vláda neplánuje zaviesť zákaz cestovania a ráta sa s variantom, že Slováci sa zdržia doma dobrovoľne. „Dôverujem ľuďom, že sa dokážeme spolu dohodnúť, že nebláznime a nepokazme si to,“ vyhlásil. Premiér vyhlásil, že chce veriť v zodpovednosť ľudí. Sprísňovanie nevylúčil v prípade zmeny situácie pred sviatkami, ak by sa ľudia „zvlčili“.

Potom lockdown a vybavené

Politik chtiac-nechtiac naznačil aj dátum ďalšieho kola celoplošného testovania, pričom by mohlo ísť o „mikulášsky“ darček. „Aj tie termíny na obstaranie antigénových testov sú stavané tak, aby to testovanie prebehlo takto o dva týždne… to plošné,“ skonštatoval šéf Obyčajných ľudí s tým, že samotný projekt antigénového testovania označil za „geniálne dielo“.

Pokiaľ ide o dobrovoľnosť či nedobrovoľnosť, Matovič povedal nasledovné: „Ak by sme mali ísť, že dobrovoľné, že ak sa aj teraz potvrdí, že 30 percent ľudí z toho, čo prišlo minule, príde teraz na dobrovoľné testovanie, tak potom kašlime na neho, nerobme ho. Nebudeme tu predsa robiť manévre, nebudeme naháňať 45-tisíc ľudí, ktorí to organizujú, nezaplatíme za to desiatky miliónov eur a potom sa budeme prizerať, že dve tretiny ľudí, salám-párky, kašľú na to. Potom to jednoducho nemá zmysel. Potom je tu jediné riešenie, lockdown a vybavené.“

Očkovacia pasca

Náš tretí najvyšší ústavný činiteľ sa pred televíznymi kamerami dotkol aj otázky očkovania, pričom z jeho slov vyplynulo, že ak sa vakcinácii nepodrobí dostatočný počet ľudí, môže prísť k obmedzeniu ich práv, a to nielen na národnej, ale aj na európskej úrovni.

„Od začiatku aj minister zdravotníctva aj ja tlačíme názor, aby to očkovanie bolo dobrovoľné, len hovorím, že tam sa môžeme dostať do takej pasce, že ak to dopadne, že by napokon bolo zaočkovaných len 30-percent ľudí, lebo tí druhí si povedia, že však teda netreba… tak my tu budeme mať s problém s covidom ešte, dva, tri, štyri, päť rokov,“ zaznelo z úst premiéra.

Protestujúci počas pandémie musia mať odopreté práva

Ďalej sa nechal počuť, že dúfa, že Európe sa podarí nájsť taký mechanizmus, aby tí údajne zodpovední nedoplácali na nezodpovedných. Niektoré európske krajiny podľa jeho informácií už hovoria, že neumožnia na svoje územie prístup tým ľuďom, ktorí vakcináciu odmietnu. Povedal, že očkovať sa bude podľa toho, „aké noty dáva Európska únia“.

Šéf vládneho kabinetu sa v krátkosti vyjadril aj k toľko skloňovaným protestom. „Keď v čase pandémie niekto štrajkuje na ulici za svoje absolútne slobody, za slobodu nenosiť rúško, a to znamená šíriť vírus na ostatných ľudí, tak títo ľudia naozaj musia mať popreté svoje práva, lebo v tomto čase pandémie je absolútna priorita ochrana zdravia a životov,“ uviedol.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

32

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter