V Austrálii uvrhli dva milióny ľudí do lockdownu na základe klamstva pracovníka pizzerie

Pizzeria, v ktorej muž pracoval (Zdroj: Woodville pizza bar)

Južná Austrália vstúpila do prísneho celoštátneho lockdownu na základe klamstva muža pozitívne testovaného na ochorenie COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na miestnu políciu.

Lockdown sa začal v stredu po tom, ako v štáte zaregistrovali 36 nových nakazených, vrátane prvých prípadov lokálneho prenosu od apríla. Vedenie štátu však k tomuto rozhodnutiu pristúpilo na základe klamstva muža o jeho spojení s miestnou pizzeriou.

Ten totiž povedal, že si tam len zašiel kúpiť pizzu a nepriznal, že v prevádzke pracuje na zmeny. Táto nepravdivá informácia viedla zdravotnícke úrady k presvedčeniu, že muž sa nakazil počas veľmi krátkeho kontaktu a teda, že tento kmeň vírusu je obzvlášť nákazlivý.

Premiér zúri

“Povedať, že zúrim, by bolo príliš mierne,” povedal v piatok novinárom k situácii premiér štátu Južná Austrália Steven Marshall s tým, že riešia, aké bude mať mužovo konanie následky. Vznikne aj špeciálny vyšetrovací tím, ktorý má preskúmať okolnosti incidentu a overiť, či s ním nesúvisia nejaké porušenia zákonov.

“Pracovali sme s predpokladom, že tento človek len jednoducho prišiel do pizzerie a po veľmi krátkom kontakte odišiel nakazený vírusom. Teraz vieme, že bol vo veľmi blízkom kontakte s inou osobou, u ktorej sa potvrdil pozitívny test na COVID-19. To podstatne zmenilo dynamiku,” vysvetlil juhoaustrálsky policajný komisár Grant Stevens s tým, že ak by tento človek povedal trasovaciemu tímu pravdu, nevstúpil by štát do šesťdňového lockdownu.

Menej ako tisíc úmrtí

Po tom, ako úrady v piatok zaregistrovali len tri nové prípady, rozhodli sa lockdown ukončiť už v sobotu.

Austrália sa od začiatku pandémie spolieha na lockdowny, rozsiahle testovanie a trasovanie kontaktov, aby denné prírastky nakazených držala čo najbližšie nuly. Dosiaľ v krajine zaznamenali takmer 28-tisíc nakazených a zhruba 900 úmrtí.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

8

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter