Gröhling nechce skoré otváranie škôl podmieniť svojím zotrvaním vo funkcii

Branislav Gröhling (Zdroj: SITA)

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) nechce skoré otváranie škôl podmieniť svojím zotrvaním vo funkcii. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii. Dodal, že to, či žiakov do škôl pustia, alebo nepustia, je otázkou kolektívnej zodpovednosti.

„To, či ja budem na tejto pozícii, alebo nebudem, neviem, či podmieni nejakým spôsobom toto rozhodovanie,“ konštatoval.

„Teraz nerozprávajme o tom či majú prioritu deviataci alebo maturanti. Podľa mňa sú všetci na rovnakej úrovni, a myslím si, že celý druhý stupeň aj stredné škol by sa mali vrátiť čo najrýchlejšie,“ povedal minister. Na druhom stupni základných škôl sa žiaci od 26. októbra do piatka 27. novembra učia dištančne.

Poslúchne krízový štáb

Minister podotkol, že ak mu Ústredný krízový štáb zadá, aby predĺžil čas uzatvorenia škôl z 27. novembra, urobí to. Stredné školy vzdelávajú dištančne od 12. októbra do odvolania. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl.

Od pondelka 16. novembra sa mohli dobrovoľne otvoriť základné a stredné škol pre malé skupiny žiakov, obnovilo sa aj školské vyučovanie na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.

Dva pohľady

Otváranie škôl nie je podľa Gröhlinga o vzťahoch v koalícii. Dodal však, že koaličné strany by sa mali vyjadriť, či je dôležité, aby sa v prvých krokoch uvoľňovania opatrení vrátili deti do škôl. Vysvetlil, že na stav v školstve v súvislosti s mimoriadnou situáciou môžu existovať dva pohľady.

Epidemiológovia sa na danú problematiku musia podľa neho pozrieť z hľadiska rizika šírenia ochorenia. Druhý uhol pohľadu je zo spektra koaličných strán, ktoré si musia povedať, či je vzdelávanie prioritou.

Mobilné testovacie jednotky

„Myslím si, že by sme mali mať dve vyjadrenia. Jedno vyjadrenie politické, lebo budeme niesť nejakú politickú zodpovednosť za to, keď uvoľníme vzdelávací systém a druhé rozhodnutie by malo byť zo strany epidemiológov,“ povedal.

Medzi návrhy ministerstva školstva patrí aj návrat k semaforu, ktorý sa už na školách využíval. Riaditelia aj učitelia ho podľa Gröhlinga brali zodpovedne. Minister navrhuje aj použitie mobilných jednotiek na testovanie, ktoré by mohli skrátiť čas na návrat do školy. Zafinancovať by to malo ministerstvo školstva.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Minister vnútra je v karanténe

Minister vnútra je v karanténe

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je v karanténe. Bol totiž v kontakte s pozitívne testovaným na koronavírus. Mikulec..

Odoberajte náš newsletter