Hlava srbskej pravoslávnej cirkvi skonala po nákaze koronavírusom

Vladyka Irinej (Zdroj: SITA)

Patriarcha srbskej pravoslávnej cirkvi zomrel na následky koronavírusu. O úmrtí 90-ročného hodnostára, ktorého začiatkom mesiaca hospitalizovali, informovala spomenutá cirkev.

Irinej putoval do nemocnice niekoľko dní po účasti na veľkom verejnom pohrebe hlavy srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore Amfilohijeho Radoviča, ktorý zomrel na zápal pľúc spôsobený ochorením COVID-19.

V zaplnenom kostole zaňho viedol modlitby, mnohí zúčastnení nemali rúška, nedodržiavali rozostupy a viacerí pobozkali biskupovo telo uložené v otvorenej rakve.

“Bolo mi cťou poznať vás. Ľudia ako vy nikdy neodídu,” napísal na Instagrame srbský prezident Aleksandar Vučič. Irinej patril medzi tých srbských cirkevných hodnostárov, ktorí otvorene vyzývali na zlepšenie vzťahov s rímskokatolíckou cirkvou.

Vravieval, že obe cirkvi by mali prekonať historické rozdiely. Bol však aj veľký nacionalista, často kritizoval západnú politiku a veril, že Srbi sú historickými obeťami nespravodlivosti.

Srbskí kňazi ešte donedávna bagatelizovali hrozbu globálnej pandémie. Od smrti Amfilohijeho a hospitalizácie Irineja však apelujú na svojich farníkov, aby smrteľný vírus brali vážne.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Mexiku našli 113 tiel v tajných hroboch

V Mexiku našli 113 tiel v tajných hroboch

Mexické orgány našli v tajných hroboch pri meste Guadalajara dovedna 113 tiel a mnoho ďalších ľudských pozostatkov. Ako uviedol Gerardo Octavio Solís, prokurátor v štáte Jalisco, dosiaľ sa podarilo identifikovať 30 obetí. Tento štát je domovom kartelu Jalisco..

Odoberajte náš newsletter