Budapešť nakúpi od Američanov a Nórov systémy protivzdušnej obrany

Viktor Orbán, maďarský prezident (Zdroj: SITA)

Maďarsko súhlasilo s nákupom systémov protivzdušnej obrany NASAMS od amerického výrobcu zbraní Raytheon Technologies a nórskej zbrojárskej spoločnosti Kongsberg. Ako pre maďarskú tlačovú agentúru MTI uviedol úrad komisára pre vývoj v oblasti obrany, nasadenie systému krátkeho až stredného dosahu “vylepší obranné schopnosti armády na úroveň 21. storočia”.

Nové systémy protivzdušnej obrany nahradia sovietsky systém Kub, ktorý v Maďarsku používali od roku 1976. Nacionalistický premiér Viktor Orbán už niekoľko rokov investuje množstvo prostriedkov do obrany štátu a tvrdí, že “Maďarsko musí byť schopné odrážať útoky z ktorejkoľvek strany” bez pomoci Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorej je Maďarsko členom. Presadzoval tiež vytvorenie európskej armády na obranu proti potenciálnym útokom Ruska.

Začiatkom tohto týždňa Maďarsko uzavrelo dohodu s Brazíliou o nákupe dvoch dopravných lietadiel Embraer C-390 Millennium. Tento týždeň taktiež boli dodané dva vojenské vrtuľníky Airbus H145M v rámci rozsiahlejšej dohody so spoločnosťou Airbus o kúpe 36 helikoptér.

Ešte v septembri maďarské ozbrojené sily podpísali kontrakt s nemeckým koncernom Rheinmetall za viac ako dve miliardy eur týkajúci sa dodávky 218 bojových vozidiel Lynx KF41. Niekoľko týždňov predtým Maďarsko podpísalo deklaráciu o zámere nakúpiť od americkej spoločnosti Raytheon Technologies rakety protivzdušnej obrany za približne 845 miliónov eur, ktoré by mali dodať do roku 2023.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter