Obama v novej knihe: Havel mal nepoškodenú dušu, Klaus pôsobil ako Erdogan

Barack Obama (Zdroj: SITA)

Exprezident USA Barack Obama sa vo svojej knihe spomienok vracia, okrem iného, aj k inšpiratívnemu rozdeleniu Československa a svojim dojmom z dvoch českých prezidentov. Kým Václav Havel bol pre neho nepoškodenou dušou, Václav Klaus na ňom zanechal dojem ako turecký diktátor Recep Tayyip Erdogan. Nepáčil sa mu totiž jeho vzťah k LGBT, migrácii či EÚ.

Niekdajší prezident Spojených štátov Barack Obama sa v poslednom čase nezviditeľnil len účinkovaním na mítingoch demokratického kandidáta Joea Bidena a jeho podporou, ale takisto aj vydaním prvého zväzku svojich pamätí, ktorý sa dostal na pulty kníhkupectiev v utorok.

Zaujať pritom môžu aj tunajšieho čitateľa, nakoľko exšéf Bieleho domu sa na ich stránkach venuje aj nám, respektíve Československu, ktoré ho ohromilo v súvislosti s Nežnou revolúciou, ktorej výročie si pripomíname v týchto dňoch. Tú politik vnímal ako 28-ročný študent Harvardu v malom pivničnom byte.

„Pamätám si, že som bol ohromený a veľmi inšpirovaný. Bol to rovnaký pocit, ktorý som mal o niečo skôr v rovnakom roku, keď som videl osamelú postavu, ako si stúpla do cesty tankom na (pekinskom) námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men),“ uvádza.

Havel vraj zostal verný hodnotám

Prvý afroamerický líder USA sa v knihe ale venuje aj predstaviteľom, ktorí náš spoločensko-politický priestor formovali krátko po rozdelení spoločného štátu. A to konkrétne českým prezidentom Václavovi Havlovi a jeho menovcovi, Václavovi Klausovi. Oboch v podstate stavia do protikladu.

Havel, posledný československý a prvý český prezident, podľa neho dokázal zostať verný svojim hodnotám aj potom, čo jeho strana zvíťazila a on stal sa hlavou štátu. To bolo pre Obamu dôkazom, že je možné zachovať si aj po vstupe do politiky „nepoškodenú dušu“.

Dojem ako z Erdogana

Ako sme už uviedli, inak vnímal Václava Klausa, ktorý bol v dobe Obamovej návštevy Prahy prezidentom Českej republiky. Podobným dojmom na neho vraj pôsobil súčasný turecký diktátor Recep Tayyip Erdogan. Klausa totiž vnímal ako stelesnenie nacionalizmu a skeptických postojov voči hlbšej európskej integrácii či migrantom.

„Hoci sme sa snažili udržiavať našu konverzáciu v ľahkom tóne, to, čo som vedel o jeho verejných postojoch – že podporoval snahy o cenzúru v Českej televízii, že bol prezieravý k právam gayov a lesbičiek a že je presláveným popieračom klimatických zmien – vo mne nevyvolalo zvlášť veľké nádeje ohľadom politických trendov v strednej Európe,“ dodal v tejto veci Obama.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter