Trans muž s maternicou chcel byť zapísaný ako otec dieťaťa, nie matka. Najvyšší súd Británie povedal nie

Freddy McConnell (Zdroj: FB)

Najvyšší súd v Británii v pondelok zamietol odvolanie britského transsexuála, ktorý sa dožadoval toho, aby mohol byť v rodnom liste svojho dieťaťa zapísaný ako otec či rodič a nie ako matka. Kritici verdiktu hovoria o porušení jeho základných ľudských práv.

Rozmach progresivizmu, prevažne v západných štátoch, je okrem iného veľkou zaťažkávacou skúškou pre tamojšie právne poriadky. Tie niekedy „tlaku doby“ povolia, inokedy práve naopak.

Najnovšie sa o druhom uvedenom variante mohol presvedčiť aj Freddy McConnell, britský transsexuál narodený ako žena. Najvyšší súd Spojeného kráľovstva totiž zamietol jeho odvolanie, aby mohol byť v rodnom liste svojho potomka uvedený ako „otec“ alebo „rodič“ a nie ako „matka“.

Muž, ktorý porodil?

McConnell, niekdajší novinár denníka The Guardian, vďaka ženským pohlavným orgánom, ktoré si nechcel dať odstrániť na rozdiel od pŕs, porodil v roku 2018 a v miestnych médiách sa o ňom veľkými titulkami hovorilo aj ako o „Otcovi, ktorý porodil“. McConnell dokonca svoje skúsenosti s pôrodom zdokumentoval vo filme Seahorse.

V predchádzajúcich rozhodnutiach vrchný súd a odvolací súd tvrdili, že McConnell musí byť z dôvodu toho, že on priviedol na svet potomka, zapísaný v rodnom liste ako matka bez ohľadu na jeho nové pohlavie.

Vraj ide o porušenie ľudských práv

Známy transsexuál teraz vyčerpal svoje právne možnosti v rámci právneho systému Spojeného kráľovstva, tvrdí však, že sa mieni obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) a bude sa zvláštnych nárokov domáhať tam.

Scott Holiday z právnickej firmy Irwin Mitchell sa na margo kauzy nechal počuť, že rozhodnutie súdu je sklamaním a sudcovia vraj „zmeškali príležitosť na nápravu porušenia ľudských práv“. O registrácii, ktorú McConnel požadoval, hovorí ako o samozrejmosti.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

9

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter