Ďalšie testovanie? Štátu odovzdám kľúče od budovy, nech sa postará sám, vraví starosta od Sabinova

Vpravo: Michal Sekerák (Zdroj: Facebook)

Starosta obce Bajerovce Michal Sekerák, nachádzajúcej sa neďaleko Sabinova, skonštatoval, že ak príde k ďalšiemu kolu plošného testovania, štátu odovzdá kľúče od budovy, nech sa o všetko postará sám. Bajerovce sa pritom nachádzajú v zozname obcí, ktoré majú byť pretestované aj tento víkend. A to aj napriek tomu, že v praxi mala táto dedina pozitívnych len troch ľudí.

Slovensko počas nasledujúceho víkendu zažije tretie kolo celoplošného testovania, respektíve iba jeho časť. Operácia sa totiž bude týkať takmer piatich stoviek miest a obcí.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) však v pondelok po zasadnutí Ústredného krízového štábu avizoval, že príde k veľkým zmenám. Testovanie totiž bude dobrovoľné a bez akýchkoľvek výhod pre zúčastnených.

„Chceme vidieť to, akým spôsobom k tomu pristúpia nielen obyvatelia, ale aj predstavitelia samospráv,” povedal šéf rezortu a neskôr na svojom facebookovom profile uviedol aj zoznam samospráv, kde sa akcia uskutoční.

Odovzdá kľúče od budovy

To, ako k problematike pristupujú niektoré samosprávy, je už však známe a nie vždy nové kolo administratívnej, finančnej a personálnej záťaže vítajú s úsmevom na perách.

Michal Sekerák, ktorý pôsobí vo funkcii starostu obce Bajerovce neďaleko Sabinova, dokonca pre denník Pravda povedal, že ak k testovaniu v jeho dedine príde, odovzdá štátu kľúče od budovy, nech sa už o všetko postará sám. A skutočne, Bajerovce sa s pozitivitou 1,52% naozaj v zozname nachádzajú.

„Sme malá obec, ktorá má do tristo ľudí. Je to vlastne o dvoch veciach – prvou sú peniaze, druhou tie hlúpe percentá. V malých samosprávach máme problém ustáť svoje bežné záležitosti aj bez ďalších výdavkov na koronakrízu. Toto bolo niečo naviac a len dúfam, že nám to vyplatia,“ hovorí Sekerák.

Výpočty štátu, na základe ktorých určuje, ktorá samospráva musí či nemusí absolvovať plošné testovanie, považuje za „postavené na hlavu“. Keďže z 200 testovaných mali napríklad len troch pozitívnych.

„V porovnaní s mestom, kde ich mali 26, no konečný výsledok bol 0,6 percenta, sa pýtam, kto viac ohrozuje Slovensko?,“ pozastavuje sa ďalej Sekerák. Malé obce totiž v praxi musia testovať všetkých či veľkú časť občanov, hoci majú pozitívnu možno len jednu izolovanú domácnosť.

Obce peniaze ešte nedostali

Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) vraví, že problémom sú najmä chýbajúce financie. Tvrdí, že peniaze na účte zatiaľ za celoplošné testovania nemá žiadna z obcí. Starostovia podľa neho konštatujú, že o finančné prostriedky prichádzajú pre nesplnenú domácu úlohu štátu. „Lebo si objednal súčinnosť, ktorú nezaplatil,“ podotkol Kaliňák.

Zdôraznil, že mestá a obce sú tiež ekonomické jednotky, ktoré majú svoje rozpočty a povinnosti. „Musia financovať všestranný rozvoj územia s prihliadaním na potreby obyvateľov. Nemôžu sanovať štát. Sme jediná krajina v Európskej únii, kde štát nepomohol samosprávam tým, že im dal počas krízy peniaze, ale, naopak, dal im len pôžičky,“ doplnil.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

102

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Prekladisko kontajnerov z Ázie pri Holíči zatiaľ stavať nebudú

Prekladisko kontajnerov z Ázie pri Holíči zatiaľ stavať nebudú

Logistické centrum s kapacitou až milión kontajnerov ročne sa pri Holíči na západe Slovenska zatiaľ stavať nebude. Okresný úrad v Skalici v tomto prípade zastavil konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), pretože spoločnosť MLC Holíč vzala..

Odoberajte náš newsletter