Rezort už vraví len o 40 obetiach chrípky. To je špinavá goebbelsovská propaganda, reaguje Baránek

Ján Baránek (Zdroj: Facebook)

Ministerstvo zdravotníctva v snahe korigovať doterajšie údaje o 800 mŕtvych na chrípku ročne uviedlo, že ide len o odhad a reálnych potvrdených obetí je len 40. Na tento príspevok reagoval aj analytik Ján Baránek a nazval ho goebbelsovskou propagandou, ktorej cieľom je vyvolať strach a paniku. Vraví, že keby sa chrípka monitorovala a aj patologicky skúmala ta intenzívne ako Covid-19, dopátrali by sme sa skutočne k stovkám mŕtvych.

O počte úmrtí na chrípku na Slovensku sa toho posledné mesiace popísalo viac než dosť. Naštartovanie tejto témy súvisí s príchodom ochorenia Covid-19 a má občanom pomôcť lepšie si predstaviť nebezpečenstvo nového respiračného infektu v porovnaní s tým, čo už poznáme.

Podľa dlhodobo opakovaných dát zomieralo každoročne na následky chrípky zhruba 800 ľudí ročne. V Česku je situácia v prepočte na obyvateľov zhruba rovnaká a autority zo Štátneho zdravotného ústavu hovoria o 1500-2000 obetiach, pričom naši susedia si pamätajú aj sezóny s najmenej 6-tisíc obeťami.

Nie stovky, ale iba desiatky?

V poslednom období sa ale začal tento údaj spochybňovať a naposledy aj naše ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že potvrdených úmrtí na chrípku je na Slovensku vlastne iba 40. Znamenalo by to, že už teraz si Covid-19 vyžiadal asi 12 krát viac životov a že tento údaj zakrátko narastie možno aj na 20 alebo 30 násobok.

Rezort píše, že údaje o 800 úmrtiach na chrípku a úmrtiach na Covid-19 by sa nemali porovnávať, lebo tieto dáta vraj „vychádzajú z veľmi rozdielnej metodiky“.

Je to údajne len odhad

„800 úmrtí ročne je prepočet nadmerného počtu úmrtí s respiračnými príznakmi (teda nie len na chrípku) v mesiacoch chrípkovej epidémie (bez virologického potvrdenia pôvodcu ochorenia). Je to teda štatistický odhad celkového dopadu chrípky a ďalších respiračných ochorení, ktorý zahŕňa priame aj nepriame dôsledky vírusu chrípky,“ píše ministerstvo.

„Presnejšie ide číslo 816 v týždňoch chrípkovej epidémie a celkových 1503 úmrtí priemerne ročne, ktoré môžu súvisieť s chrípkou a s inými respiračnými ochoreniami,“ pokračuje ďalej rezort Mareka Krajčího (OĽaNO).

Baránek: Špinavá goebbelsovská propaganda

Na túto zmenu vo všeobecnom prezentovaní bilancie na sociálnej sieti v noci z nedele na pondelok reagoval aj analytik a šéf agentúry Polis Ján Baránek. „Toto už je špinavá goebbelsovská propaganda,“ napísal s tým, že nerozumie, prečo niekomu extrémne záleží na vyvolávaní strachu a paniky. Vzápätí však naznačil, že cieľom je „ovládať“ národ.

„Odhliadnuc od toho, že si myslia, že toto je národ idiotov, ktorý im doslova ‘zožerie’ každé nimi vydávené klamstvo, chcem sa opýtať – odkedy sa počas chrípkovej sezóny robia testovania na prítomnosť vírusu chrípky v takom rozsahu, ako to vidíme pri Covid-e? A ešte si to tam tí hlupáci aj napíšu, aby sa usvedečili. Samozrejme, nie zámerne. Ale oni sú naozaj takí sprostí,“ pokračuje Baránek a cituje nasledovnú pasáž od ministerstva:

„Vykazované úmrtia na ochorenie COVID-19 sa na Slovensku robia najmä na základe pitvy s pozitívnym virologickým nálezom koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá potvrdí, že ochorenie COVID-19 bolo primárnou príčinou úmrtia.“

A keby sa pitvalo ako pri Covide?

Cieľom týchto príspevkov je podľa analytika za každú cenu dokázať, že nie je pravdou to, čo sa tvrdilo v odborných kruhoch doteraz. A teda poprieť údaje o 800 chrípkových úmrtiach, lebo by to vraj nepasovalo do drakonických opatrení, ktoré sú dnes prijímané „amatérsko-exhbicionistickým a neschopným zhlukom osôb, ktorý si hovorí Vláda SR“.

„Ako by vyzerali asi čísla o úmrtí na chrípku, keby sa pitvalo tak, ako pri Covid-e? Odpovedajte, mudrlanti z ministerstva zdravotníctva! No, asi by sa prišlo k číslu cca 800!!! Nemajú hanbu sprosto vyžívať fakt, že bežný človek toto nevie a naletí im na ich každú primitívnu manipuláciu,“ pokračuje Baránek.

„Keď som si prečítal ich manipulatívny text, skoro som skolaboval od rozhorčenia. Tak sa za prípadné emócie ospravedlňujem,“ uviedol na záver svojho komentára.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

268

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Prekladisko kontajnerov z Ázie pri Holíči zatiaľ stavať nebudú

Prekladisko kontajnerov z Ázie pri Holíči zatiaľ stavať nebudú

Logistické centrum s kapacitou až milión kontajnerov ročne sa pri Holíči na západe Slovenska zatiaľ stavať nebude. Okresný úrad v Skalici v tomto prípade zastavil konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), pretože spoločnosť MLC Holíč vzala..

Odoberajte náš newsletter