Vlani stíhali pre extrémizmus 112 osôb. Najviac prípadov súvisí s neonacizmom

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2019 trestne stíhal pre extrémistickú kriminalitu celkovo 112 osôb. Uvádza sa to v Správe špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a poznatkoch Úradu špeciálnej prokuratúry o stave zákonnosti za rok 2019. Celkovo 107 osôb bolo podľa dokumentu po predložení veci súdu Špecializovaným trestným súdom odsúdených.

“Oproti predchádzajúcemu roku tak došlo k výraznému nárastu počtu odsúdených osôb, uvedené spočíva vo zvýšenom počte dohôd o vine a treste predložených súdu ako aj v dokončení konaní v niektorých trestných veciach, kde boli obžaloby a návrhy podané na súd v predchádzajúcich rokoch,” uvádza správa. Drvivá väčšina extrémistických skutkov bola podľa dokumentu motivovaná pravicovou – fašistickou, nacistickou a neonacistickou ideológiou.

Špeciálna prokuratúra takisto konštatuje, že z hľadiska štruktúry extrémistickej kriminality je významný počet trestných vecí spáchaných vo virtuálnom priestore – na sociálnych sieťach, rôznych komentároch pod elektronicky zverejnenými článkami a podobne.

Internet napomáhajúci anonymite

“Súvisí to s etablovaním využívania internetu a komunikácie na ňom a prostredníctvom neho. Nebezpečenstvom takého konania je relatívna anonymita páchateľov počítačovej kriminality, ich odhalenie je možné zložitými dôkaznými prostriedkami (zaistenie počítačových údajov, intervencia znalcov z odboru elektrotechniky, informatiky),” zdôrazňuje dokument.

Prístup k počítaču či mobilu majú podľa prokuratúry aj mladí ľudia, prípadne ľudia s menším životným rozhľadom, pričom títo môžu byť extrémistickými prejavmi na internete negatívne ovplyvnení, čo zvyšuje nebezpečnosť konania páchateľov. “Štyria odsúdení páchatelia extrémistickej kriminality boli mladiství,” uvádza dokument.

Prokuratúra: Obeťou nacistou boli aj Slovania

Podľa správy v roku 2019 z rôznych dôvodov naďalej dochádzalo k radikalizácii časti slovenskej spoločnosti, pričom táto je badateľná nie len na Slovensku ale aj v ostatných európskych štátoch. “Páchatelia naďalej prezentujú jednoduché nenávistné riešenia, spojené s potláčaním práv menšín (Rómovia, židovská komunita, moslimovia, ako špecifická skupina aj utečenci/migranti), využívajú aj naďalej notoricky známe aspekty slovenského historického vývoja – opierajú svoje súčasné konanie o názory a myšlienky, ktoré dominovali počas existencie Slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945,” uvádza špeciálna prokuratúra.

Dodáva, že je zarážajúce, že veľké množstvo slovenských páchateľov sa hlási k čisto nacistickej ideológii Tretej ríše (vojnové Nemecko) bez ohľadu na počet obetí a rozsah škôd, ktoré boli v danom období týmto režimom spôsobené a na to, že obeťou tohto režimu boli aj slovanské národy.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Skríningové testovanie? Matovič zverejnil výsledky

Skríningové testovanie? Matovič zverejnil výsledky

V sobotu v rámci skríningového testovania na koronavírus odhalili 9 979 pozitívnych prípadov. Na tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho bolo v sobotu vykonaných viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje..

Odoberajte náš newsletter