Globsec: Zahraničné stránky šíriace konšpirácie majú vplyv na Slovákov na Facebooku

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

Zahraničné webové stránky šíriace dezinformácie a konšpiračné teórie majú výrazný vplyv na užívateľov Facebooku na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu organizácie Globsec, ktorý odkrýva prepojenia medzi stránkami zdieľajúcimi problematický obsah a mapuje spôsoby, akými sa proruský obsah šíri cez informačný priestor na Facebooku.

Výskum tiež potvrdil silné prepojenie medzi slovenským a českým, a v menšej miere aj slovenským a maďarským informačným priestorom, ktorý je využívaný v dezinformačných kampaniach. V tlačovej správe o tom informovala Lucia Milanová z organizácie Globsec.

Prieskum odhalil, že pôsobenie proruských aktérov je na slovenskom Facebooku výrazné. Ruský vplyv sa má dostávať z okraja slovenského informačného spektra na Facebooku, kde sa nachádzajú napríklad oficiálne účty inštitúcií Ruskej federácie, do centra prostredníctvom antiukrajinských a militaristických komunít. Tie majú blízko k slovenským dezinformačným kanálom.

Globsec ako príklad uvádza stránku prokremeľského spravodajstva Life.ru, ktorú sleduje takmer 500-tisíc užívateľov. Medzi sledovateľmi je aj militaristický kanál Sýrsky spravodaj Panteon známy obhajobou Asadovho (prezident Sýrie Baššár al-Asad, pozn. SITA) režimu ako aj ruskej vojenskej intervencie v Sýrii. Obsah tejto stránky preberá napríklad slovenská Spravodajská Alternatíva, čím ho ďalej propaguje v rámci slovenského informačného priestoru.

V centre slovenského Facebooku sa v marci 2020, keď sa dáta zbierali, nachádzalo široké spektrum politickej scény, „vrátane strany Smer-SD či extrémistickej ĽSNS“. Prieskum hodnotí, že tieto strany mali ešte na jar výrazný vplyv na formovanie diskusie na sociálnej sieti.

„Zároveň sa však mnohé z týchto účtov do značnej miery prekrývajú s významnými slovenskými a českými dezinformačnými kanálmi. To ukazuje, aký vplyv majú dezinformačné kanály na hlavný politický diskurz na Slovensku,“ vysvetlila analytička Globsecu Miroslava Sawiris.

Rastúci vplyv má podľa prieskumu aj dezinformačný obsah preberaný z amerických konšpiračných webov. „Počas pandémie sa prejavil potenciál takéhoto materiálu manipulovať slovenskou verejnou mienkou, najmä ak je daný obsah profesionálne nadabovaný do slovenčiny,“ dodala Miroslava Sawiris.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter