Soltész: Slováci nikdy za nič nebojovali. Zalezú do jamy, stiahnu si gate a dúfajú, že dejiny použijú lubrikant

Arpád Soltész (Zdroj: YouTube.com)

Slováci vraj nikdy za nič nebojovali a keď sa blížili zlomové momenty dejín, iba zaliezli do jamy hlavou vopred, stiahli si gate a dúfali, že dejiny aspoň použijú lubrikant, aby potom mohli hrdo skákať cez vatru s krpcami a valaškami. Taká je predstava novinára Arpáda Soltésza o našom sebavedomí platnom vraj nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti.

Slovensko je krajinou, ktorá mala – na rozdiel od mnohých iných štátov – možnosť naplno sa emancipovať pomerne neskoro. Absolútne drvivú časť našich dejín sme žili pod väčším či menším útlakom Maďarov v Uhorsku, neskôr pod kontrolou nacistického Nemecka a napokon Sovietskeho zväzu.

O tom, čo je toho príčinou, sa stále vedú vášnivé debaty. Kým jedni hovoria o objektívnych skutočnostiach, druhí napríklad o subjektívnych dôvodoch, ktoré majú tkvieť v slovenskej náture. Názor o údajnej poddajnosti Slovákov zastáva aj kontroverzný novinár Arpád Soltész a naposledy ho vyjadril v diskusnej relácii portálu Start It Up.

Keď sa blížia dejiny, vraj stiahneme gate

Soltész v poslednej tretine rozhovoru, ktorá sa venovala možnej celospoločenskej kríze, problémom liberálnej demokracie, polarizácii spoločnosti či eventuálnemu rozpadu Európskej únie, implicitne povedal, že tak, ako v minulosti, nebudeme sa mať dobre ani v takejto budúcnosti. „My sme historicky nebojovali prakticky nikdy za nič,“ povedal o našich východiskách.

„Naša tisícročná stratégia prežitia je, že keď sa objavia na horizonte dejiny, vidíme, že sa blížia, tak vykopeme jamu, vlezieme do nej hlavou napred, stiahneme gate a dúfame, že dejiny aspoň použijú lubrikant a potom, keď dejiny zase odídu, tak vylezieme z diery zapálime vatru, natiahneme krpce, chytíme valašku, hrdo preskakujeme, Slováci, Slováci, Slováci, ale keď sa priblížia dejiny zase si ideme kopať jamu,“ uzavrel.

Už sme to počuli

Myšlienku v podobnom duchu pritom vyriekol ani nie pred mesiacom v podcaste portálu Aktuality, kde skonštatoval, že budúcnosť Slovákov nebude vraj ničím výnimočná a vraj sme pasívny národ, ktorý kvôli svojej mentalite nedokáže veľké veci.

„Sme šváby Európy, my prežijeme všetko. Keď je zle, zalezieme do ďúry, niekde do škáry, tam sa uskromníme, možno nás niečo bude trošku viac bolieť, možno budeme hladnejší, chudobnejší, ale my to prežijeme. Akurát naše deti budú mať menej možností, čo podľa mňa nie je pokrok,“ skonštatoval riaditeľ Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

51

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Obvinená Monika Jankovská opätovne žiada o prepustenie z väzby

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská opäť žiada o prepustenie z väzby na slobodu. Ako ďalej informuje portál televízie JOJ noviny.sk, o jej žiadosti rozhodne Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v piatok 22. januára. Portál..

Odoberajte náš newsletter