Merkelová vyzýva USA na úzku spoluprácu pri riešení globálnych problémov

Angela Merkelová a Joe Biden (Zdroj: SITA)

USA a Nemecko musia úzko spolupracovať pri riešení globálnych výziev, akými sú pandémia koronavírusu, globálne otepľovanie a terorizmus. Uviedla to v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkelová. V spoločnom záujme je podľa nej otvorená globálna ekonomika a voľný obchod.

Novozvolený americký prezident Joe Biden má za sebou desaťročia skúseností v domácej a zahraničnej politike, „Nemecko a Európu dobre pozná“, uviedla kancelárka v prvom verejnom vystúpení k výsledkom amerických prezidentských volieb. Bidenovi a novozvolenej viceprezidentke Kamale Harrisovej písomne blahoželala už v sobotu.

Agentúra AP si všíma, že Biden sa stane štvrtým prezidentom USA, s ktorým bude Merkelová spolupracovať od svojho nástupu do úradu v roku 2005. Vzťahy so súčasným prezidentom Donaldom Trumpom boli často napäté. Merkelová na rozdiel od neho podporuje multilaterálny prístup k medzinárodným vzťahom a úsilie v boji proti klimatickej zmene. Nemecko navyše už pred nástupom Trumpovej administratívy čelilo americkému tlaku na zvýšenie obranných výdavkov. „My Nemci a Európania vieme, že v tomto partnerstve v 21. storočí musíme prevziať viac vlastnej zodpovednosti,“ konštatovala Merkelová.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter