Progresívci spravili anketu o voľbách v USA. Pýtali sa iba samých seba. Je to tak vtipné, ako to znie

(Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Progresívne Slovensko v utorok na Facebooku uverejnilo anketu týkajúcu sa prezidentských volieb v Spojených štátoch. Hoci je americká spoločnosť v tejto veci totálne rozpoltená, slovenské odpovede boli napospol rovnaké a respondenti sa nepobili. Poďte s nami hľadať sofistikovanú príčinu.

Aj napriek tomu, že sú americké prezidentské voľby pomerne vážnou témou, prinášajú viacero úsmevných momentov. A to aj u nás na Slovensku. O posledný, a azda ten najvypuklejší, sa v utorok postaralo mimoparlamentné Progresívne Slovensko.

Strana, ktorej šéfuje Irena Bihariová, na Facebooku zverejnila výsledky ankety, v ktorej sa pýtala, koho by Slováci vo voľbách volili a prečo, nakoľko výsledok diania za oceánom by nás vraj mal zaujímať a toto rozhodnutie „ovplyvní životy nielen Američanov, ale aj životy ľudí po celom svete“.

Potiaľto je to relatívne fajn. Avšak ďalej už začína hranica, kedy priemerný užívateľ stráca prehľad, do akej miery je táto anketa myslená ako vtip a do akej seriózny príspevok do spoločensko-politickej polemiky, ktorá hýbe celou planétou.

Prečo nám dvíha kútiky úst

Prvým úsmevným momentom je to, že do dopytovania respondentov a skúmania verejnej mienky sa púšťa politická strana, aj keď ide o priestor vyhradený – nie náhodou – pre prieskumné agentúry a médiá. Ale dobre, čert to ber, byť v niečom prvý, bez ohľadu na to, o akú zvláštnu vec ide a bez ohľadu na jej reálny prínos, je predsa základnou esenciou progresívnej politiky.

Avšak to, čo by sme v slangovom slovníku nazvali „šleha“, je až tá skutočnosť, že hoci progresívci deklarovali, že sa v ankete zaujímali o názor „osobností verejného života“, pýtali sa iba samých seba a svojich sympatizantov. Dokonca aj vlastnej predsedníčky. Áno, dobre vidíte.

A, samozrejme, tento historický počin dopadol presne tak, ako musel. Nakoľko jeho výpovedná hodnota bola adekvátna tomu, ako keby ste sa pýtali fanúšika Ultras Slovan, ktorý futbalista Spartak Trnava je jeho najobľúbenejší a prečo by mu najradšej rozbil ciferník.

Veď koniec koncov, posúďte sami. Diverzita v myslení sa, podľa očakávania, nekoná a podpora Joea Bidena je v tejto sociálnej bubline väčšia ako v jeho volebnom štábe, aj keď vraj nejde o ideálneho kandidáta.

Biden sem, Biden tam

„Veľmi by som dopriala Spojeným štátom, aby skutočne zažili pokrok a obrodu v podobe štandardizácie aspoň základov sociálneho štátu,“ uviedla predsedníčka Irena Bihariová s tým, že ani Biden nemá potenciál na revolučné zmeny, ale kto vraj medzi kandidátmi váha, „zľahčuje rany, ktoré Trump uštedril americkej demokracii“.

„Bidena… Táto voľba je totiž viac o zachovaní elementárnej slušnosti, bazálnej humanity a základov demokracie, ako o zápase medzi konzervativizmom a liberalizmom,“ uviedla podpredsedníčka strany Zora Jaurová s tým, že prezident Trump je „narušený egocentrický luhár“.

„Joea Bidena. Hovorím to nielen ako progresívny politik, ale aj ako veriaci kresťan. Donald Trump je karikatúrou všeobecných ľudských hodnôt v politike. V ľuďoch podnecuje nacionalizmus a xenofóbiu. Nedokáže sa jasne dištancovať od rasistických hnutí. Znevažuje práva žien,“ povedal člen predsedníctva a teológ Ondrej Prostredník.

Tak vidíte, neklamali sme vás. Okrem vyliatych vedier špiny, vzájomného potľapkania si po pleci a nulového momentu prekvapenia sa v zásade nič neudialo. Respektíve, áno. Na zopár riadkov v učebnici o tom, ako nerobiť politický marketing, to asi vydá.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

119

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter