Spolupráca PS s kontroverzným Shavivom? Iným stranám by to tak ľahko neprešlo, hovorí analytik

Michal Truban (Zdroj: SITA)

Koalícia strán PS/Spolu naďalej obhajuje spoluprácu s Michalom Repom, ktorý je zástupcom Arona Shaviva na Slovensku. Shaviv je ale obvinený zo spoluúčasti na pokuse o prevrat z roku 2016 v Čiernej Hore. Na názor sme sa spýtali politického analytika Martina Urmaniča.

Agentúra Arona Shaviva je obvinená čiernohorskou prokuratúrou z podieľaní sa na proruskom puči z roku 2016. Opozičná strana Demokratický front, s ktorou Shaviv spolupracoval na kampani, sa vtedy snažila zabrániť vstupu krajiny do NATO.

Na Slovensku Shaviva zastupuje Michal Repa, s ktorým spolupracuje koalícia strán PS/Spolu a v minulosti sa podieľal aj na kampani pre Matúša Valla alebo Zuzanu Čaputovú.

Otázna klientela

Shaviv spolupracoval aj s krajne pravicovou klientelou a stranami, ktoré sú vnímané ako proruské. Napríklad s rakúskou FPÖ. Jej predseda Heinz-Christian Strache rezignoval v máji 2019 po tzv. škandále Ibiza, kde sa na videu rozpráva so ženou, ktorá vystupuje ako dcéra ruského oligarchu. Strache okrem iného priznáva viaceré nekalé praktiky a plánuje vytvoriť „mediálny priestor“ po vzore Orbána.

V Izraeli spolupracoval aj s krajne pravicovou stranou Yisrael Beiteinu, ktorú vedie Avigdor Lieberman. Ten je známy napríklad vyjadrením, že nelojálnym Arabom treba stínať hlavy, pričom arabských poslancov v Knessete zase označil za teroristických kolaborantov.

Obvinenia nie sú nové

Analytik Martin Urmanič podotýka, že takéto podozrenia rozhodne nie sú dobrou správou pre spoločnosť, hlavne v dnešnom citlivom prostredí. „Čo však osobne vnímam ako problém tejto možno rodiacej sa kauzy v našom priestore je, že podozrenia nie sú nové. Ťahajú sa už niekoľko rokov a teda táto škvrna na mene firmy Shaviv Strategy & Campaigns nie je novinkou,“ hovorí Urmanič.

Shaviv podľa analytika často zabezpečoval kampane aj pre politikov, ktorí vyhlasovali, ako budú vyvodzovať dôsledky už len pri obvineniach z nezákonných alebo neetických aktivít. „Zjavne v tomto prípade dokázali, že ich vypovedané výroky sa nezhodujú s ich praktickými činmi,“ podotýka.

Politika je verejný priestor

Urmanič dodáva, že pri vyberaní agentúry sa nedá pozerať len na jej percento úspešnosti, ale aj na jej minulosť. „Politika je verejným priestorom a každý kto v nej pôsobí, ak chce mat image transparentného a slušného politika ci subjektu, musí vedieť s kým spolupracuje,“ tvrdí Urmanič s tým, že odpovede ako Vallove „nevedel som o jeho problémoch“ alebo prvotné vyjadrenia PS/Spolu, že nespolupracujú priamo s majiteľom agentúry, ale len jej zástupcom na Slovensku, sú nedospelé pokusy vyhnúť sa kritike.

Shaviv v minulosti spolupracoval aj s viacerými proruskými stranami, ako napríklad spomínaný Demokratický front v Čiernej Hore alebo rakúska FPO. Urmanič si nemyslí, že by iným politickým subjektom na Slovensku, napríklad Smeru, SNS, alebo ĽSNS,  „prešla“ spolupráca so Shavivom.

„Vaša otázka asi smeruje k slovenskej mediálne realite, ktorú asi nie len ja nazývam dvojakým metrom. Čiže to, čo jednému nie je odpustene a naopak je mu vyčítane, tak druhému prejde (niekedy) až doslova bez povšimnutia,“ hovorí. Prečo sa takto niektoré médiá správajú povedať nevie, ale je si istý, že ak by spomínané politické subjekty spolupracovali s agentúrou s podobnou minulosťou, museli by zásadne čeliť štipľavým otázkam médií.

PS/Spolu: až rozhodne súd

Na obvinenia voči Shavivovi Truban povedal nasledovné: „Overovali sme si ich. Podľa nášho vedomia robila táto agentúra v Čiernej Hore normálnu kampaň, videospoty, dokonca za túto kampaň vyhrala medzinárodnú cenu. Čiže robili tam normálnu štandardnú kampaň,“ povedal. Hovorkyňa koalície neskôr dodala, že za relevantné informácie, aby s agentúrou ukončili spoluprácu, by považovali rozhodnutie súdu.

Na otázky Denníka S ohľadom situácie so Shavivom koalícia PS/Spolu neodpovedala.

— Juraj Orolín

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...