WHO: Európa sa opäť stala epicentrom pandémie

Lyon (Zdroj: SITA)

Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vo štvrtok uviedol, že “starý kontinent” dosiahol nový týždenný rekord v počte potvrdených prípadov koronavírusu. Počas uplynulého týždňa zaznamenali európske štáty dovedna 1,5 milióna infikovaných, pričom od začiatku pandémie sa v Európe nakazilo ochorením COVID-19 viac ako 10 miliónov ľudí.

“Počet hospitalizácií sa od jari zvýšil na nevídanú úroveň. Počet úmrtí počas ostatného týždňa stúpol o viac ako 30 %,” povedal Kluge počas stretnutia s európskymi ministrami zdravotníctva. “Európa je opäť epicentrom tejto pandémie. S rizikom, že to vyznie poplašne, musím vysloviť skutočné znepokojenie,” dodal 51-ročný belgický lekár.

Najväčšími európskymi ohniskami nákazy sú momentálne Česko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko či Rusko, kde sa koronavírus začal šíriť mimoriadne nekontrolovane. Napriek tomu, že spomenuté Francúzsko spolu s Nemeckom medzičasom prijali prísne opatrenia na zvrátenie negatívneho trendu, Kluge považuje celonárodné lockdowny ako “alternatívu úplne poslednej možnosti”.

Kluge poukázal aj na horší príklad boja s pandémiou, konkrétne postup orgánov v Spojenom kráľovstve, kde systém sledovania kontaktov nedokáže vypátrať značné percento infikovaných osôb. Mnoho britských občanov taktiež nespolupracuje a odmieta ísť do izolácie po tom, ako prídu do styku s nakazenými osobami. Podľa britských vedcov sa každý deň v krajine vyskytne asi 96-tisíc nových prípadov a každých deväť dní sa počet infikovaných zdvojnásobuje.

Čo sa týka karanténnych pravidiel, vo Francúzsku sa nedávno rozhodli skrátiť povinnú 14-dňovú karanténu na týždňovú s odôvodnením, že väčšina ľudí ju beztak nedodržiava. Pre zmenu tohto opatrenia však neexistoval žiadny vedecký podklad. Kluge pripomenul, že podľa výskumu americkej Washingtonskej univerzity karanténa a nosenie rúšok už pomohli zachrániť viac ako 265-tisíc ľudských životov v celej Európe.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Čínska lunárna sonda úspešne pristála na Mesiaci

Čínska lunárna sonda úspešne pristála na Mesiaci

Robotická sonda z čínskej lunárnej misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je priviezť na Zem mesačné horniny, v utorok pristála na Mesiaci. Informovali o tom štátne médiá s odvolaním sa na predstaviteľov vládneho programu. Sonda Čchang-e 5 "úspešne pristála..

Odoberajte náš newsletter