Po útoku v Nice zvýšili stupeň bezpečnostnej výstrahy vo Francúzsku

Emmanuel Macron (Zdroj: SITA)

Po zabití troch ľudí v bazilike Notre-Dame v Nice zvýšili bezpečnostnú výstrahu vo Francúzsku na najvyšší stupeň. Zvýšenie výstrahy v rámci národného bezpečnostného systému Vigipirate oznámil premiér Jean Castex. Ten zároveň útok odsúdil ako zbabelý a barbarský, informuje spravodajský portál BBC.

Útočník s nožom napadol dve ženy a muža v bazilike vo štvrtok ráno. Staršia žena a muž zomreli priamo na mieste. Druhej žene, ktorú útočník niekoľkokrát pobodal, sa podarilo ujsť do neďalekej kaviarne, ale zraneniam neskôr podľahla. Podozrivého polícia postrelila a zadržala.

Starosta Nice Christian Estrosi novinárom povedal, že všetko ukazuje na “teroristický útok v srdci baziliky Notre-Dame”, pričom spomenul aj slovo “islamofašizmus”. Podozrivý podľa jeho slov opakoval “Allahu Akbar” (Boh je veľký).

Príčina útoku zatiaľ nie je známa. Protiteroristický prokurátor začal v súvislosti s prípadom vyšetrovanie vraždy. Prezident Emmanuel Macron medzičasom navštívil miesto činu, kde sa stretol s políciou.

Nice si už svoje “odžilo”

Štvrtkový útok v Nice, ktoré bolo pred štyrmi rokmi dejiskom teroristického útoku, čo si vyžiadal 86 mŕtvych, nebol vo štvrtok jediný. V Montfavete pri Avignone polícia zastrelila muža, ktorý jej hrozil pištoľou. Pred francúzskym konzulátom v saudskoarabskej Džidde zase útočník napadol strážcu. Páchateľa zatkli a strážcu hospitalizovali.

Francúzsky parlament v reakcii na dianie v Nice držal minútu ticha. Francúzska rada moslimskej viery útok odsúdila a vyjadrila solidaritu s obeťami a ich rodinami. Podporu Francúzsku vyjadril aj britský premiér Boris Johnson. Útok ostro odsúdilo tiež Turecko, ktoré má v ostatných dňoch s Francúzskom napäté vzťahy, a hovorca Vatikánu Matteo Bruni uviedol, že “priniesol smrť na miesto lásky a útechy”.

V kontexte celospoločenského napätia

Incident sa stal v čase, keď vo Francúzsku panuje napätie pre zverejnenie karikatúr proroka Mohameda a dva ďalšie nedávne útoky. Začiatkom mesiaca útočník na predmestí Paríža sťal učiteľa, ktorý v škole ukazoval spomínané karikatúry, v septembri zase dvaja ľudia utrpeli vážne zranenia pri útoku sekáčikom na mäso neďaleko bývalej redakcie satirického magazínu Charlie Hebdo v Paríži.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

5

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter