Ženy by mali mať právo na interrupciu pri poškodení plodu, povedal prezident

Andrzej Duda (Zdroj: SITA)

Ženy by mali mať právo na umelé prerušenie tehotenstva, keď má plod vrodenú vadu, povedal vo štvrtok poľský prezident Andrzej Duda. Jeho vyhlásenie v rádiu RMF FM je pritom v kontraste s postojom konzervatívnej vlády, ktorá sa o zákaz takýchto interrupcií usilovala, i dokonca s jeho vlastnou reakciou z minulého týždňa, keď rozhodnutie ústavného súdu zakazujúce tieto interrupcie privítal. “Nemôže sa stať, že zákon vyžaduje od ženy tento druh hrdinstva,” skonštatoval prezident.

Rozhodnutie súdu z minulého štvrtka vyvolalo v Poľsku protesty, na ktorých účastníci volajú po ochrane práv žien. V nedeľu napríklad rozhnevané ženy vošli do kostolov, aby narušili omše a konfrontovali kňazov, pričom im nadávali a posprejovali budovy.

Vicepremiér a líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski v reakcii na situáciu tento týždeň vyzval podporovateľov jeho strany, aby bránili kostoly. Mnohí si jeho výzvu vysvetľujú ako povolenie k násiliu voči demonštrantom. V stredu v noci muži z krajne pravicovej skupiny Všepoľská mládež napadli ženy, ktoré sa zúčastnili na protestoch v mestách Vroclav, Poznaň a Bialystok.

Duda v rozhovore pre rádio tiež naznačil rozdielne postoje s Kaczynským v otázke bezpečnosti. Za ochranu v uliciach by mala byť podľa neho zodpovedná len polícia.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V USA leží v nemocniciach s Covidom skoro 100-tisíc pacientov

V USA leží v nemocniciach s Covidom skoro 100-tisíc pacientov

Spojené štáty americké evidujú rekordne vysoký počet hospitalizácií v dôsledku ochorenia COVID-19 a experti sa obávajú o kapacity nemocníc, keďže nové prípady nákazy koronavírusom stále vo veľkom pribúdajú. Hospitalizácie sa v USA od začiatku novembra viac ako zdvojnásobili,..

Odoberajte náš newsletter