Smerák Podmanický: Niekedy to naozaj vyzerá, že platíme Matoviča

Ján Podmanický (SITA)

ROZHOVOR Považuje sa za sociálneho demokrata aj kresťanského konzervatívca. Je známy ako človek, ktorý vie povedať kritiku do vlastných radov a zároveň sa rozprávať s opozíciou. Za najväčšiu výzvu do budúcnosti považuje záchranu európskej civilizácie. O uniknutých nahrávkach, situácii v strane a jej vyhliadkach sme sa rozprávali s poslancom Smeru-SD Jánom Podmanickým.

Keď sme vás oslovovali so žiadosťou o rozhovor, ešte sme netušili, že vyjde nahrávka Trnku s Kočnerom alebo nahrávka z Gorily. Ako vnímate zverejnenia týchto nahrávok?

Musíme si uvedomiť, že sme už v horúcej fáze volebnej kampane a dalo sa predpokladať, že bude vychádzať množstvo spravodajských informácií, nahrávok, prepisov. V poslednom období sa s takýmito informáciami roztrhlo vrece a hoci tak, ako každý iný občan, na mnohé veci sa pozerám so smútkom. Na druhej strane, treba byť veľmi opatrný pri hodnotení takého zdroja, pretože nikto z nás si nevie overiť pravosť a kompletnosť informácií, či to nie je vytrhnuté z kontextu, či to nie je zostrihané alebo manipulované, či sa nesledujú len úzko politické ciele.

Preto si myslím, že je najdôležitejšie, aby orgány činné v trestnom konaní cítili úplnú slobodu pri vyhodnocovaní dôkazov a pri rozhodovaní o tom, čo je trestný čin a čo nie, kto je páchateľ a kto je podozrivý. Tieto orgány za posledné mesiace veľmi jasné ukazujú, že sa im dá dôverovať a že stíhajú aj „nedotknuteľných“ ľudí. Nechcem sa preto hlbšie vŕtať v informáciách, ktorých komplexitu neviem posúdiť a preto vám môžem povedať len to, že dôverujem vyšetrovacím orgánom, že sa všetko riadne vyšetrí a v prípade, že sa spáchala trestná činnosť, tak budú vznesené obvinenia, resp. obžaloby.

Je podľa vášho názoru nahrávka autentická?

Nie som kompetentný, aby som sa mohol vyjadriť k tejto otázke. Zaznieva však množstvo informácií, že tá nahrávka, ktorá bola zverejnená, nie celkom zodpovedá prepisu. Na to však treba hlbšie analýzy. Preto ma prekvapuje, že Igor Matovič len niekoľko hodím po zverejnení nahrávky dokázal vyvodzovať ďalekosiahle závery a mal ju podrobne zanalyzovanú. Až sa mi zdalo, že ju mal predtým, než bola zverejnená, ale to bol len môj subjektívny pocit.

Takže na to, aby sa posúdila hodnovernosť tej nahrávky sú zasa príslušné orgány, je na to špeciálny tím, takže ja budem čakať na výsledky kompetentných orgánov. Faktom však je, že tie veci, ktoré sa popisujú v Gorile sa týkajú obdobia, keď bol Smer v opozícií. Sú tam vznesené obvinenia voči príslušníkom druhej vlády Mikuláša Dzurindu o tom, že konali korupčne, ale v podstate môžem len zopakovať to, čo som už povedal.

Pokiaľ orgány činné v trestnom konaní potvrdia autenticitu nahrávky a budeme môcť povedať, že naozaj zaznel výrok Roberta Fica o tom, že Fedor Flašík si nechal 80 (alebo 8) miliónov z peňazí na kampaň, vyvodíte z toho nejaké dôsledky?

Ja som práve dnes zachytil, že túto pasáž podrobne zanalyzoval Erik Tomáš a tvrdí, že Igor Matovič si celý ten kontext vymyslel a požiadal novinárov, nech si spoločne vypočujú nahrávku, ako toto naozaj v nahrávke zaznelo. Takže treba to naozaj podrobne zanalyzovať, keďže vychádzať aj zo spochybnených informácií Matoviča sa mi zdá veľmi predčasné, bez toho aby sme sa tomu podrobne venovali. Mohla by to byť len špekulácia.

Pomohlo to včerajšie Matovičovo vystúpenie Smeru? Všeobecne sa hovorí, že vďaka nemu Smer nemusel zodpovedať nepríjemné otázky.

Mne sa ťažko vyjadruje ku krokom pána Matoviča, ale fakt je, že dnes sa konala druhá tlačová beseda a tam mohli všetci novinári klásť otázky nášmu predsedovi. A veľká časť tlačovky sa venovala týmto otázkam. Takže hoci včera to mohlo vyzerať, že Igor je platený člen Smeru, tak dnes je celkom zrejmé, že naši predstavitelia komunikujú otvorene a boli pripravení zodpovedať otázky novinárov.

Medzi novinármi niekedy zaznieva téza, že pokiaľ Matovič nie je platený Smerom, tak to nemôže pre vašu stranu robiť lepšie.

Musím s úsmevom povedať, že niekedy to naozaj tak vyzerá, ale každému súdnemu človeku je asi jasné, že Matovič a Smer sú dve úplne odlišné bytia.

Vy ste považovaný v Smere za človeka, ktorý vie povedať aj kritiku dovnútra strany. Napríklad, zákulisné informácie spred roka hovorili, že keď odchádzal Marek Maďarič, tak aj vy ste zvažovali odchod. Je pnutie medzi vami a stranou?

Ja som si vždy vážil, že v Smere bol vytvorený priestor na vnútrostranícku diskusiu, hoci navonok to tak nevyzeralo. To že sme neprepierali špinavé prádlo na verejnosti neznamená, že v Smere sme nediskutovali o rozličných názoroch alebo nepoškriepili sa o nejakých témach. Ale dokázali sme sa vždy zhodnúť na nejakom konsenze, ktorý bol väčšinový.

Ja som bol jeden z tých, ktorý sa snažil Mareka Maďariča presvedčiť, aby ostal v Smere a že aj v dnešnej dobe by bol veľkým prínosom. Považujem ho za múdreho a slušného človeka a Smer jeho odchodom stratil. Na druhej strane, sú to skôr otázky naňho, prečo teda nakoniec odišiel.

Máte bližšie k Pellegrinimu alebo Ficovi?

(Úsmev) Na takéto sugestívne otázky nebudem odpovedať, som dostatočne skúsený na to, aby som sa nenechal zatiahnuť do týchto hier. Ale oceňujem, že Pellegrini a Fico našli spoločnú reč, lebo ako tandem sú mimoriadne úspešní. Pellegrini je výborný premiér a myslím, že každý vidí, že v tej funkcii každým dňom rastie.

Fico ako trojnásobný predseda vlády a líder najsilnejšej politickej strany patrí medzi najúspešnejších slovenských politikov. Ja si veľmi vážim jeho nadhľad, ľudskosť, slušnosť aj voči radovým členom v Smere alebo jeho húževnatosť a pracovitosť. A hoci dnes sa vytvára o ňom len čisto negatívny obraz, raz keď nebude história zaťažená dennodennými pohľadmi, bude môcť zhodnotiť, že urobil veľmi veľa pre ľudí na Slovensku. Raz bude spravodlivo zhodnotený.

Valí sa to teraz na vás zo všetkých strán. Smer, mafia, korupcia, Kočner, Jankovská… Ak ste morálny človek, ako toto všetko zvládate?

Nerád to hovorím, ale posledné roky si médiá hlavného prúdu prestali plniť svoju úlohu objektívnych spravodajcov. To znamená, že už celkom jasne sa mnohé médiá zaradili do protivládneho tábora a výsledok ich práce je taký, že na vládu nahádžu všetko možné, na Smer nahádžu všetko možné, aj to, čo nie je pravda. A opozícia, či opozičné strany, či už nová alebo stará opozícia, sú všemožne chránené. Keby mal Smer také kauzy ako Andrej Kiska, tak to nerozchodí. Keby nejaký predstaviteľ Smeru raňajkoval s Kočnerom a dohadoval voľbu generálneho prokurátora, tak by už dávno musel z politiky odísť.

Tu vidíte ten dvojaký meter médií. To, čo by sa Smeru neprepieklo, tak mnohým opozičným prejde.

Je to ale dvojaký meter? Lebo Kočner sa podľa správ z Threemy bál o budúcnosť Smeru, nebál sa o budúcnosť SaS alebo OĽaNO.

Ja podľa toho, čo som si prečítal o Kočnerovi a jeho správach, som mal pocit, že to je v prvom rade chválenkárska reč muža pred ženou, takže by som zase neprikladal úplnú váhu všetkému, čo sa v Threeme napísalo. Fakt je ten, že Kočner bol blízky kamarát Richarda Sulíka aj iných predstaviteľov SaSky. Ja som Mariana Kočnera nevidel, nikdy som sa s ním nerozprával, v živote som si s ním nepísal, takže mne sa ťažko hodnotí, ku komu mal bližšie. Môžem povedať ale za seba, že k Smeru teda blízko nemal.

Smer akoby len reagoval na údery a neviedol vlastnú hru. Sú tu síce nejaké sociálne balíčky, sociálna politika, ale ak chce Smer prežiť, ako sa chce znovu naštartovať?

Musíte uznať, že ofenzíva proti Smeru, aká sa deje zo strany slovenských médií, je obrovská. Tak aj napriek tomu dokážeme prichádzať s novými sociálnymi programami, takže ja si myslím, že to práve svedčí o tom, že Smer dokáže stále prichádzať s novým programom a stále sa dokáže vracať k tomu, o čom by politika mala byť. To si myslím, že svedčí o sile Smeru a nie o tom, že by sa nechal zatlačiť do defenzívy.

Samozrejme, ono to tak vyzerá, keď všetci do toho Smeru pália, ale napriek tomu ako vidíte, vždy sa vieme po odrazení tých útokov vrátiť k programu.

Vy sa dlho prezentujete a teda aj hlasujete ako sociálny demokrat a zároveň konzervatívec. Za posledné obdobie vidieť, že sa tak nejako zkonzervatívnil aj ten Smer, napríklad pri hlasovaní o Istanbulskom dohovore. Teší vás takéto smerovanie strany?

Myslím si, že každý normálny človek na Slovensku, či je veriaci alebo neveriaci, musí vidieť, že ten obrovský liberálny prúd, ktorý sa valí zo západnej Európy, môže premlieť aj Slovensko. Je obrovskou hrozbou pre naše deti, rodiny, pre našu mladú generáciu a bez ohľadu na to, do akej politickej strany patríme, by sa tí, ktorí si to uvedomujú, mali spojiť a zabrániť príchodu týmto, v podstate chorým prúdom.

Tu celkom nechápem postoj KDH, ktoré sa nevie celkom jasne vyjadriť napríklad k drogovému škandálu pána Trubana alebo k liberálnym tézam, ktoré majú progresívci vo svojom programe. Myslím si, že KDH svojím nejasným vajataním v týchto otázkach nakoniec vypadne z parlamentu. Voliči KDH cítia, že ochrana tých normálnych hodnôt je ďaleko dôležitejšia, ako účasť na moci a ďalšie benefity, ktoré sú s tým spojené.

A bohužiaľ, líder KDH ide tou cestou, ktorou išli kresťanské demokracie v západnej Európe. Tie sa v konečnom dôsledku podieľali na schválení liberálnych zákonov tým, že tolerovali účasť vo vláde s politikmi, ktorí tieto zákony v konečnom dôsledku presadili.

Treba si uvedomiť, že Angela Merkelová ako nemecká kancelárka tolerovala schválenie homosexuálnych manželstiev a adopcie detí týmito pármi pred pár rokmi. Namiesto toho, aby sa naši kresťanskí demokrati poučili a nešli touto cestou, tak idú presne touto cestou, ktorou išli aj západné kresťanské demokracie. Preto ak viacerí kresťanskí filozofi alebo kňazi upozorňujú, že liberálni kresťania sú horší ako liberáli, tak je v tom kus pravdy.

KDH odmietlo nejakú budúcu spoluprácu so Smerom. V konzervatívnom spektre tu však vzniká veľa toho, čo sa nazýva konzervatívne a otázka je, ako veľmi to konzervatívne je. Viete si predstaviť v budúcnosti spoluprácu napríklad so Štefanom Harabinom?

Viete, že Smer nevylučuje nikoho zo spolupráce…

Okrem kotlebovcov.

(Úsmev). V zásade nevylučujeme spoluprácu so žiadnou demokratickou stranou. Naviažem ale najprv na to, čo ste hovorili o tom KDH. To že KDH vylučuje Smer mne až tak nevadí. Mne skôr prekáža to spájanie KDH s progresívcami, pretože je dobré, keď v každej vláde je nejaká konzervatívna strana, ktorá bráni tomu bahnu, ktoré sa valí zo Západu. A ak chce KDH ubrániť normálne hodnoty na Slovensku, tak by si malo dať ako prvoradý cieľ, že ak budú súčasťou budúcej vlády, tak budú tá poistka proti zavádzaniu chorých návrhov do nášho právneho poriadku.

Ja mám pocit, že toto práve Hlina nepochopil. Čiže ja mu prajem, srdečne, nech je v budúcej vláde a nech je aj vo vláde s progresívcami. Ale nech on je tou poistkou, cez ktorú neprejde žiadna takáto vec. Bohužiaľ sa vyjadruje veľmi nejasne, zmätočne, nevie zastať jasné stanoviská. Obávam sa, že toto odradí kresťanských voličov, aby ho volili.

A Harabin, to je presný opak. Ten sa vyjadruje úplne jasne a zreteľne. Úplne jasne a zreteľne zastáva kresťanské a konzervatívne postoje a volič to potrebuje počuť. Takže v tomto je veľký rozdiel medzi Alojzom Hlinom a Štefanom Harabinom.

Takže tam je tiež možná istá spolupráca v budúcnosti?

Na to som ja malý pán, aby som hovoril, s kým je možná a s kým nie. A navyše, je úplne predčasné o tom hovoriť, treba si počkať na výsledky volieb a na druhý deň uvidíme, ako občania rozdali karty a aká koalícia môže vzniknúť.

Pýtali sme sa na to aj vašich poslaneckých kolegov, pán premiér povedal v nedeľu jednoslovne „áno“ možnej koalícií s Andrejom Kiskom. Ako to vidíte vy?

Vidím to tak, že aj premiér pokračuje v tom duchu, že Smer nevylučuje spolupráci s nikým. Tým chceme ukázať aj určitú úctu voči voličom iných strán, pretože nejde o osobné animozity, ale ide o to, že ak na Slovensku máme systém demokratických strán, ktoré štát akceptuje, tak musíme prejaviť úctu aj voči voličom týchto strán. Nič iné by som za tým nehľadal.

Keby ste boli premiérom tejto krajiny, čo by ste presadili ako prvé?

V prvom rade viem odhadnúť svoje schopnosti a nepovažujem sa za človeka, ktorý by vedel zastávať funkciu premiéra, hoci sa to každému dobrodruhovi zdá ako jednoduchá funkcia, je to jedna z najnáročnejších pozícií v štáte a málokto si vie predstaviť tú obrovskú zodpovednosť a nasadenie, ktoré človek vo funkcii predsedu vlády musí mať. Takže ja som nikdy nad tým neuvažoval.

Ale čo ja si myslím, že je najdôležitejšie, je to tá otázka záchrany európskej civilizácie. Tá súvisí s tým konzervativizmom, pretože liberalizmus, tak ako je dnes presadzovaný, zničí Európu. Preto treba urobiť všetko preto, aby sme zabránili tomuto liberalizmu, ktorý má až podobu anarchie, to je prvá oblasť.

Druhá oblasť je taká praktická. Myslím si, že Slovensku sa v mnohých oblastiach darí, v mnohých oblastiach napredujeme, či sa to komu páči alebo nie, či to ľudia vidia alebo nevidia. Ale v jednej oblasti stále zlyhávame a to je oblasť zdravotníctva. Takže ja osobne si myslím, že máme sa absolútne sústrediť v budúcich vládach na problematiku zdravotníctva a urobiť všetko preto, aby sme poskytli našim ľuďom všetky výdobytky 21. storočia tak, aby sme v prvom rade odvrátili odvrátiteľné úmrtia, ale v druhom rade, aby sme ľuďom zvýšili kvalitu zdravotnej starostlivosti. V tomto vidím, že je obrovský priestor na zlepšovanie.

Takže stratifikácia nemocníc, ktorú presadzuje ministerka Andrea Kalavská – áno alebo nie?

Ja mám k nej vážne výhrady, ale nepochybne je to snaha o určitý krok vpred. Ale budeme o tom ešte diskutovať.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...