Biskupi prosia Matoviča o obnovenie bohoslužieb. Nechcú fungovať len na obrazovkách

Predseda KBS Stanislav Zvolenský (Zdroj: SITA)

Biskupi Slovenska žiadajú predstaviteľov vlády SR, aby sa čo najskôr zrušili plošný zákaz bohoslužieb a veriaci sa mohli vrátiť do kostolov. Evanjelizovať cez internet sa podľa nich nedá navždy a ľuďom vraj chýba priame prežívanie Kristovej obety.

Z poverenia 97. plenárneho zasadania Konferencie biskupov Slovenska (KBS) poslal arcibiskup Stanislav Zvolenský v stredu list premiérovi Igorovi Matovičovi a všetkým ministrom.

V ňom prosí slovenskú vládu, aby čím skôr umožnila návrat veriacich do kostolov, pretože ľuďom chýba priamy kontakt s Cirkvou.

“Sme ochotní prijímať prísne opatrenia a obmedzenia. Veľmi však prosíme a žiadame o pochopenie toho, že Cirkev nemôže dlhodobo fungovať len prostredníctvom obrazoviek a reproduktorov,” píšu biskupi.

Spolupracujeme, preto sa snažte aj vy

Biskupi premiérovi pripomenuli, že Cirkev od začiatku podporuje rozhodnutia vlády a veriacich nabáda k zodpovednosti a poslušnosti.

“Tak ako v prvej vlne, aj teraz sme udelili všeobecný dišpenz od účasti a vydali pokyn zastaviť verejné slávenia bohoslužieb, keď to vyplynulo z opatrení vlády,” konštatuje Mons. Zvolenský.

Vláde tiež pripomína, že Cirkev podporila aj rozhodnutie o plošnom testovaní, proti ktorému sa búri časť odbornej aj laickej verejnosti. Biskupi tiež upravili podmienky pre odpustky súviasiace so sviatkom Všetkých svätých a Všetkých verných zosnulých.

“Biskupi verejne podporili a odporučili účasť na plošnom testovaní ochorenia COVID-19. Robíme a budeme robiť, čo je v našich silách, aby sme napomohli úsiliu zastaviť šírenie vírusu. (…) Veľmi však prosíme a žiadame, aby sa nezabudlo ani na duchovné potreby spoločnosti,” pripomínajú biskupi.

Evanjelizovať cez internet sa nedá navždy

Podľa biskupov sa médiá a sociálne siete dajú využiť v čase nevyhnutnosti, ale len ako dopĺňajúca možnosť na šírenie Božieho slova.

“Núdzovo, na krátky čas, je možné využiť internet alebo médiá: nie je to však prostriedok, ktorý by sa pre náboženský život dal stanoviť ako štandard.”

Veriaci si podľa biskupov žiadajú a potrebujú bohoslužby, preto prosia vládu, aby sa ich plošný zákaz čím skôr prehodnotil.

“Preto naliehame, aby ste pri prvej reálnej príležitosti, čím skôr, vrátili slovenským veriacim možnosť účasti na bohoslužbách, hoci s primeranými obmedzeniami, a zrušili tak plošný zákaz, ktorý na ľudí nesmierne ťažko dolieha.”

— EST

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

2

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter