Poliaci nešli do práce. Štrajkujú proti súdnemu rozhodnutiu o interrupciách

Aktivisti za ženské práva (Zdroj: SITA)

Ľudia v Poľsku v stredu nenastúpili do práce v rámci celonárodného štrajku na protest proti rozhodnutiu ústavného súdu, ktoré sprísňuje interrupcie. Štrajk, za ktorým stoja organizátori masových protestov z ostatných dní, sa koná pod heslom “Nejdeme do práce”. Podľa poľských médií niektoré univerzity v rámci štrajku odvolali vyučovanie. Štrajk podporili aj starostovia Krakova a Varšavy.

Štrajk a protesty sa v Poľsku konajú po tom, čo vo štvrtok ústavný súd rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva v prípade vrodenej vady plodu je protiústavné. Svoj hnev smerujú na katolícku cirkev v krajine a lídra vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a vicepremiéra Jaroslava Kaczynského. V nedeľu napríklad rozhnevané ženy vošli do kostolov, aby narušili omše a konfrontovali kňazov, pričom im nadávali a posprejovali budovy.

Kaczynski, ktorý je v podstate najsilnejší politik v krajine, v utorok večer obvinil demonštrantov z toho, že chcú “zničiť Poľsko”. Tiež vyzval podporovateľov jeho strany, aby bránili kostoly za každú cenu, čo mnohí vnímajú ako podnecovanie k násiliu. V nedeľu totiž členovia niektorých krajne pravicových skupín a futbaloví fanúšikovia obkľúčili kostoly, aby ich bránili, pričom sa v niektorých prípadoch dostali do potýčok s demonštrantmi aj políciou. Bartosz Weglarczyk zo spravodajského portálu Onet povedal, že politik svojím vyhlásením dal v podstate takýmto chuligánom a extrémistom povolenie “biť ľudí v uliciach”.

Vicepremiér zároveň trvá na tom, že demonštranti riskujú svoje životy, pretože sa hromadne zoskupujú počas pandémie nového koronavírusu.

Minister vnútra Mariusz Kaminski v stredu sľúbil “rozhodný postup” polície pri “ďalších pokusoch o podobné agresívne činy a znesvätenie, ktoré oznámili vodcovia a organizátori protestov”. V spojitosti s protestami v kostole podľa neho zadržali 76 ľudí a prokurátori vedú konania v 101 prípadoch.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Putin varoval pred zahraničným úsilím o destabilizáciu krajiny

Putin varoval pred zahraničným úsilím o destabilizáciu krajiny

Ruský prezident Vladimir Putin varoval pred úsilím zo zahraničia destabilizovať Rusko. Federálnej bezpečnostnej službe (FSB) v tejto súvislosti nariadil posilniť svoje úsilie. Na stretnutí s poprednými predstaviteľmi FSB šéf Kremľa poukázal na „takzvanú politiku obmedzenia vplyvu Ruska“. Tá..

Odoberajte náš newsletter