Prípady podľa matematikov nerastú exponenciálne. Palko sa pýta, či je vhodné plošné testovanie

Vladimír Palko (Zdroj: youtube.com)

Úrady, vláda aj občania s napätím sledujú rýchly nárast nových prípadov ochorenia Covid-19 a niektorí odborníci varujú pred nebezpečenstvom exponenciálneho rastu nakazených. Matematik Ivan Bošňák však argumentuje, že počty novo nakazených nerastú exponenciálne. Nad týmto tvrdením sa zamýšľa exminister vnútra a vysokoškolský pedagóg Vladimír Palko, ktorý je tiež matematik.

Palko na svojom facebookovom profile upozorňuje na vystúpenie Ivana Bošňáka v spravodajskej televízii TA3. Ocenil pritom, že Bošňák vie povedať v prognózach aj pozitívne veci, čo je podľa Palka v súčasných pretekoch o najhoršiu správu veľmi zriedkavé.

„Som rád, že podľa Bošňáka nie je pravdivé tvrdenie, že počty nakazených Covidom narastajú exponenciálne. Argumentuje tým, že v niektorých okresoch pri porovnaní prírastkov nakazených a za sebou idúcich týždňoch vidno pokles týchto prírastkov. Vidno to najmä na niektorých najviac zasiahnutých okresoch. To sa samozrejme vylučuje s exponenciálnym vývojom,“ píše Palko.

Exminister upozorňuje v tejto súvislosti aj na stránku Dáta bez pátosu, ktorú Bošňák spoločne s niekoľkými ďalšími ľuďmi prevádzkuje na Facebooku. Na sociálnej sieti poukazujú predovšetkým na regionálny, lokálny charakter šírenia pandémie.

Lokálnosť problému

„Mesiace počúvame o plošných opatreniach, pritom zhoršovanie situácie spôsobuje, že sa zanedbá nejaký okres, kde sa objaví problém, ale nikto na ústredí sa nevie sústrediť naň. Takými boli oravské okresy a Bardejov, potom Čadca, a najnovšie sa ukazuje Sabinov a Ružomberok a stále si to nikto nevšíma a rieši sa celé Slovensko v priemere,“ dodáva Palko.

Lokálnosť problému epidémie na Slovensku je podľa exministra vnútra ilustrovaná tým, že je veľký rozdiel medzi najhoršími okresmi a celoslovenským priemerom. Palko dodáva, že v susednom Česku je to inak a medzi okresmi tam nie je až taký priepastný rozdiel. Kladie si tiež otázku, či bude za takýchto okolností plošné testovanie skutočne účinné.

„Bošňákove údaje o poklese prírastkov som si vysvetlil tak, že už vidíme svetielko na konci tunela. Povedal, že súhlasí. Vznikajú otázky, a to už hovorím sám za seba. Ak je koronavírus predovšetkým lokálny problém, či je rozumné robiť celoslovenské plošné testovanie, tým míňať zdroje a energiu, a či by nebolo lepšie robiť rýchle testingy v menších regiónoch, ktoré sú ohniskami,“ uzatvára Palko.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

18

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Jankovská priznala vinu

Jankovská priznala vinu

Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika J. sa priznala k svojej trestnej činnosti. Ako ďalej informoval Denník N, oznámil to jej obhajca Peter Erdős, podľa ktorého rozsiahlo vypovedala k skutkom, ktoré sú jej kladené za vinu. „Bývalá štátna..

Odoberajte náš newsletter