Harabin o Kotlebovi: Nemyslím si, že je fašista, niektoré názory máme podobné

Štefan Harabin (Zdroj: SITA)

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin predstavil bližšie volebný program strany Vlasť, ktorá podľa jeho vlastných slov nie je jeho. Nie je členom ani predsedom, iba volebným lídrom strany, čo viackrát zopakoval a dodal, že vstupom do politiky sa mu iba pozastaví výkon činnosti sudcu. Zákon známy ako Lex Harabin zakazuje sudcom, aby kandidovali v parlamentných alebo europarlamentých voľbách.

Harabin tvrdí, že na Slovensku sa diala a deje korupcia v justícií, ktorá nemá obdobu. „Zverejnené informácie ukazujú, že trestná činnosť sa stala na najvyššších stupňoch moci,“ povedal Harabin s tým, že je dôležité skutok páchateľovi dokázať. Vyjadril sa tak k údajnému telefonátu medzi bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a Mariánom Kočnerom.

Harabin sám o sebe povedal, že patrí k najlepším trestným sudcom na Slovensku a dodal, že ani jeho oponenti podľa neho nikdy nespochybňujú, že je dobrý sudca. Potom sa už zvýšeným hlasom venoval tvrdým útokom na súčasný stav štátu.

„Denne vidíme signály ako si politická kasta kupuje beztrestnosť a presadzuje svojich ľudí do polície, justície. Musíme skončiť s tým, aby nových sudcov vyberali Lipšic, Jankovská a Žitňanská… skončiť s kaliňákovsko-lipšicovskou políciou,“ povedal

Harabin si v prejave položil otázku, koľko poslanci vzali za zvolenie Jaromíra Čižnára na post Generálneho prokurátora. V tejto súvislosti žiada úplné odpolitizovanie justičného systému. „To čo sa deje hraničí s rozkladom štátu,“ dodal Harabin na tlačovke s tým, že podľa neho treba rozviazať ruky polícii a prokuratúre, aby mohla konať.

Harabin chce reformy

Volebný líder strany Vlasť chce vraj vstupom do politiky zmeniť disciplinárne súdy a zloženie súdnej rady. Pätnásť členov majú podľa neho voliť sudcovia a iba troch prezident republiky.

Harabin okrem toho navrhuje voľbu generálneho prokurátora prokurátorskou obcou a nie parlamentom, pretože podľa neho je potom „generálny prokurátor ako mopslík na špagátiku mafiána“. „Keby som tak narábal so svojim psom tak ma suseda zažaluje za týranie zvierat,“ dodal na margo údajného rozhovoru Kočnera s Trnkom.

Podľa Harabina chce strana Vlasť presadiť aj menovanie policajného prezidenta na 7 rokov prezidentom republiky, aby jeho funkčné obdobie presahovalo mandát poslancov v parlamente. „Len tak sa dodrží nulová tolerancia politikov do policajného zboru, aby nikdy nevznikla znova kaliňákovsko-lipšicovská polícia,“ myslí si sudca NS.

Ďalej Harabin navrhuje reformu ústavného súdu a zmenu voľby ústavných sudcov tak, aby sa na tieto funkcie dostávali skúsení sudcovia a nie ľudia, ktorí majú okolo 40 rokov.

Harabin a Kotleba?

Harabin niekoľkokrát zopakoval, že spravodlivosť musí platiť pre všetkých rovnako. Dodal, že nemení názor na extrémizmus a odmieta ho na akejkoľvek strane politického spektra.

„S osobou pána Kotlebu sú dlhodobo spájané prirovnania k extrémizmu a fašizmu. Osobne si nemyslím, že pán Kotleba je fašista a niektoré názory máme podobné, ale sú medzi nami zásadné rozdiely,“ uviedol s tým, že každý má právo na svoj vlastný názor.

Harabin k spolupráci s Kotlebom dodal, že nemieni kvôli nikomu zmeniť svoj názor na tragédie, ako sú holokaust Židov, Slovanov a Rómov ani nemieni spochybňovať závery druhej svetovej vojny.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Matovič sa podľa poslanca SaS vyhrážal pádom vlády

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa vyhrážal pádom vlády, ak strana Sloboda a Solidarita (SaS) nesplní to, čo napísal na Facebooku. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Peter Cmorej s..

Odoberajte náš newsletter