Krvavému útoku v Manchesteri sa mohlo predísť. SBS-kár sa však bál obvinení z rasizmu

Salman Abedi krátko pred útokom (Zdroj: Facebook)

Útoku, ktorý sa pred tromi rokmi odohral v Británii na koncerte americkej interpretky Ariany Grande, sa možno dalo predísť. Útočník sa totiž zdal veľmi podozrivý príslušníkovi SBS, ten však ďalší postup vzdal. Bál sa totiž obvinení z rasizmu.

22. mája 2017 asi o 22:31 večer zažil anglický Manchester jeden z najkrvavejších momentov vo svojej histórii. V miestnej aréne počas koncertu americkej speváčky Ariany Grande tam totiž moslimský útočník Salman Abedi odpálil podomácky vyrobenú bombu.

Zariadenie, ktoré bolo nabité asi troma tisíckami matíc a skrutiek následne zabilo 23 ľudí vrátane samotného teroristu a spôsobilo zranenia vyše ôsmich stoviek. 112 ťažšie zranených fanúšikov skončilo hospitalizovaných v nemocnici.

Šlo o najhorší útok od čias teroristických útokov v Londýne v roku 2005 a prvý teroristický útok v tomto meste od besnenia IRA v roku 1996. Čo je však najhoršie, zrejme sa mu dalo predísť.

Bol nervózny a potil sa

Vyplýva to z vyjadrenia príslušníka súkromnej bezpečnostnej služby Showsec Kyla Lawlera, toho času 18-ročného mladého muža, ktoré poskytol počas vyšetrovania a o ktorom v utorok informovala BBC.

Lawler, ktorý stál v istom momente iba 3 až 5 metrov od samovražedného útočníka, uviedol, že Abedi sa mu zdal „nervózny a potil sa“, no vraj si nebol úplne istý, čo robiť.

Nechcel byť označený za rasistu

Definovať teroristu je vraj veľmi ťažké a nazdával sa, že islamista mohol byť v skutočnosti iba nevinným ázijským mužom a nechcel ho preto „stereotypizovať kvôli jeho rase“. Pripomeňme, že za Aziatov v Británii označujú napríklad aj ľudí s arabským či pakistanským pôvodom.

„Bál som sa, že by som sa mohol mýliť a že by som bol označený za rasistu, ak by som sa pomýlil a dostal by som sa tak do problémov. Váhal som,“ vypovedal Lawler.

Po neúspešnom pokuse kontaktovať pomocou vysielačky nadriadených v kontrolnej miestnosti, čo sa mu údajne vďaka preťaženosti nepodarilo, tak záležitosť vypustil z hlavy a vrátil sa na svoju pozíciu von pred arénu.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

14

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakúska ministerka obrany bola pozitívne testovaná na koronavírus

Rakúska ministerka obrany bola pozitívne testovaná na koronavírus

Rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová bola pozitívne testovaná na koronavírus. Je už druhou členkou rakúskej vlády infikovanou novým vírusom. Rakúska tlačová agentúra APA citovala rezort obrany, ktorý v nedeľu uviedol, že ministerka sa cíti dobre a bude pracovať..

Odoberajte náš newsletter