Frustrácia a nespokojnosť ľudí narastá, podľa šéfa WHO by sa však nemali vzdávať

Tedros Adhanom Ghebreyesus (Zdroj: SITA)

V mnohých európskych štátoch narastá frustrácia menej prispôsobivých občanov, ktorým sa nepáčia opatrenia zavedené proti šíreniu koronavírusu a túžia po živote spred pandémie ochorenia COVID-19.

V Taliansku, ktoré bolo pred niekoľkými mesiacmi epicentrom pandémie na “starom kontinente”, sa v priebehu utorka uskutočnilo viacero protestných zhromaždení.

Ľudia demonštrovali proti viacerým nariadeniam, ako sú regionálne zákazy vychádzania a zatvorené reštaurácie, bary, divadlá či fitness centrá. Násilné strety hlásili napríklad v Turíne a Miláne. Protesty sa konali aj v zhruba desiatke ďalších miest, vrátane Ríma, Janova, Palerma, Neapola a Terstu.

“Všetci by sme chceli žiť ako predtým, ale sú chvíle, v ktorých musíte urobiť tvrdé rozhodnutia,” uviedol na margo nepokojov v európskych štátoch francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin.

Nočné zákazy vychádzania platia aj vo Francúzsku či Španielsku, v Severnom Írsku či Česku úplne zatvorili školy a nemecké úrady pristúpili “de facto” k tzv. lockdownu v niektorých oblastiach pri hraniciach s Rakúskom. Počas víkendu museli policajti použiť slzotvorný plyn proti demonštrantom v Poľsku a protesty sa konali aj v Beneluxe.

Ako sa vyvíja situácia na “starom kontinente”?

Európa dosiaľ zaznamenala už vyše 250-tisíc úmrtí v súvislosti s koronavírusom a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 46 % všetkých minulotýždňových prípadov zachytili práve v Európe.

“Sú to ťažké dni,” uviedol taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza. “V celej Európe je vlna pandémie veľmi vysoká. Ak sa chceme vyhnúť neudržateľným počtom, musíme reagovať okamžite a odhodlane,” dodal.

Vedúci krízových situácií WHO Michael Ryan uviedol, že pravdepodobne bude opäť potrebné uzavrieť otvorené hranice Európskej únie. “Niet pochýb o tom, že európsky región je v súčasnosti epicentrom chorôb,” uviedol.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že na zastavenie vírusu by sa mali prijať ešte prísnejšie opatrenia. Frustráciu a nespokojnosť vníma ako znak rezignácie, ktorej však podľa neho netreba podľahnúť.

“Ak tomu necháme voľnosť, môže to spôsobiť zmätok, najmä keď nemáme po ruke vakcíny. Vlády by sa mali sústrediť na svoje záležitosti a rovnako tak aj obyvatelia. Nemali by sme sa vzdávať,” skonštatoval 55-ročný Eritrejčan.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nemecká vláda zakázala krajne pravicovú skupinu Wolfsbrigade 44

Nemecká vláda zakázala krajne pravicovú skupinu Wolfsbrigade 44

Viac ako 180 policajtov v utorok skoro ráno prehľadalo domy v troch nemeckých spolkových krajinách. O zásahu, ktorý nadviazal na rozhodnutie nemeckej vlády zakázať krajne pravicovú skupinu Wolfsbrigade 44, informovalo ministerstvo vnútra. Domy jedenástich členov skupiny prehľadali v..

Odoberajte náš newsletter