Slovensko je vo výške finančnej pomoci ľuďom na chvoste EÚ, vyplýva zo štúdie

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Ekonomická pomoc Slovenska živnostníkom a zamestnancom najviac zasiahnutých oblastí počas pandémie je druhá najnižšia v rámci EÚ. Vláda vo svojej pomoci firmám a živnostníkom taktiež patrí k tým najpomalším. Dôvodom je skutočnosť, že Slovensko doposiaľ poslalo do Bruselu iba päť žiadostí o schválenie štátnej pomoci, čo je najmenej zo štátov EÚ.

Finančná inštitúcia Medzinárodný menový fond vytvorila databázu, ktorá sumarizuje kľúčové fiškálne opatrenia, ktoré vlády prijali vo vybraných ekonomikách v reakcii na pandémiu koronavírusu.

Štúdia kategorizuje rôzne typy fiškálnej podpory, ktoré majú z krátkodobého i dlhodobého hľadiska rôzne dopady na verejné financie. Smutnou zaujímavosťou je v tomto prípade umiestnenie Slovenska.

Jedno z najhorších v rámci EÚ

Z nej totiž vyplýva, že Slovensko doposiaľ vyčlenilo na pomoc firmám sumu vo výške 2,5 percenta HDP, čo ďaleko zaostáva za priemerom vyspelých štátov EÚ.

Vláda má pri tom k dispozícii z Fondu obnovy pre Slovensko alokáciu vo výške 7,5 miliardy eur. Príčinou, prečo finančná pomoc ľuďom mešká, je podľa exministra školstva Juraja Draxlera skutočnosť, že súčasná vládna garnitúra na jednej strane nevie peniaze zadministrovať a na strane druhej o to ani nemá záujem, pretože ich chce použiť neskôr na vlastné projekty.

O pomoc nežiadame, preto neprichádza

Problémom však nie je len celkový objem pomoci. Faktom tiež je, že pri jej poskytovaní sme medzi najpomalšími štátmi. Vláda to odôvodňovala tým, že kompenzácie sú pomalé kvôli Bruselu.

Tieto tvrdenia vyvrátili viacerí odborníci a europoslanci, ktorí priniesli dôkazy o tom, že Brusel vyčlenenie financií schvaľuje rádovo v niekoľkých dňoch. Kompenzačné mechanizmy prichádzajú neskoro, lebo Slovensko posiela málo žiadostí o schválenie pomoci- doposiaľ len päť, čo je najmenej z celej EÚ.

— STE

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter