Zdravotnej starostlivosti na Slovensku hrozí kolaps, upozorňuje iniciatíva Stop hazardu so zdravím

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (Zdroj: SITA)

Zdravotnej starostlivosti na Slovensku hrozí kolaps. Zástupcovia pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na to upozornili na tlačovej konferencii iniciatívy Stop hazardu so zdravím. Návrh rozpočtu na rok 2021 podľa nich neprináša nádej na zlepšenie tejto situácie. Vyzývajú pre to vládu SR a poslancov Národnej rady SR, ktorí budú schvaľovať návrh zákona o štátnom rozpočte na novembrovej schôdzi, aby ich vypočuli.

Ak štát podľa nich neprestane šetriť na zdraví svojich občanov, v zdravotníctve nebude dostatok peňazí na zdravotnú starostlivosť. Ak podľa odborníkov neprídu ďalšie peniaze, na Slovensku hrozí dlhšie čakanie na pomoc zdravotníkov. Ako uviedli, niektoré z nemocníc by pri nižších platbách od zdravotných poisťovní nemuseli prežiť a chýbajúce peniaze budú musieť pacienti pravdepodobne zaplatiť z vlastného vrecka.

Je potrebné, aby sa štát vrátil k pôvodnému modelu platieb odvodov

Podľa signatárov iniciatívy je potrebné, aby sa štát vrátil k pôvodnému modelu platieb odvodov za deti, študentov či dôchodcov a zvýšil tieto platby na úroveň päť percent z vymeriavacieho základu, ktorým je priemerná mzda spred dvoch rokov. Takto by podľa odborníkov dostalo zdravotníctvo potrebnú injekciu na boj s pandémiou.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Zuzana Dolinková upozornila, že kým v Česku z dôvodu aktuálnej pandemickej situácie zvýšili platbu na jedného poistenca štátu z 39 na 64 eur mesačne, na Slovensku je to stále okolo 30 eur.

Najväčší rest má štát

“Dnes síce akútne riešime pandémiu, ale v pozadí sú utlačené iné mimoriadne závažné vlečúce sa problémy zdravotníctva. Tým najväčším je nedostatok peňazí na liečbu pacientov. Najväčší rest nemajú ľudia, ktorí chodia do práce a odvádzajú dane, ale štát, ktorý nedáva dosť peňazí na liečbu tých, ktorí do práce nemôžu chodiť alebo nechodia,” konštatoval viceprezident Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof Viliam Dobiáš. Ako povedal predseda združenia Slovenský pacient Radoslav Herda, cieľom kampane je získať si verejnosť na svoju stranu. Vyzval preto na zapojenie sa do ankety na stránke stophazardusozdravim.sk.

Do iniciatívy Stop hazardu so zdravím sa zatiaľ zapojili Asociácia na ochranu práv pacientov, Občianske združenie Slovenský pacient, Zväz ambulantných poskytovateľov, Asociácia súkromných lekárov SR, Asociácia nemocníc Slovenska, Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie, Asociácia slovenských kúpeľov, Asociácia ADOS v SR, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Slovenská komora ortopedických technikov, Slovenská komora zubných lekárov, Asociácia dopravnej zdravotnej služby, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská lekárska únia špecialistov a zdravotné poisťovne Dôvera a Union.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

4

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter