Mocní sa pohrávajú s vystrašenými ľuďmi, myslí si o testovaní a opatreniach Lintner

Ľubomír Lintner (Zdroj: Archív ĽL)

Plošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť nového koronavírusu a nové – v mnohých prípadoch nelogické vládne opatrenia – sú zahrávaním sa mocných s vystrašenými ľuďmi. Myslí si to publicista Ľubomír Lintner. Chválenie sa číslami z Bardejova či Oravy je tiež podľa neho demagógia a propaganda, ktorú by závideli aj komunistickí ideológovia.

Ústredný krízový štáb po vyhodnotení pilotného celoplošného testovania na severe a východe Slovenska rozhodol, že operácia Spoločná zodpovednosť sa bude definitívne týkať aj zvyšku krajiny a uskutoční sa nasledujúci víkend. Predseda vlády Igor Matovič o tom informoval počas pondelkového rokovania štábu.

Premiér na pondelkovej tlačovej konferencii vyjadril veľkú spokojnosť a na infografike Slovákom ozrejmili, že otestovaných bolo až 91 % občanov z predpokladanej účasti (asi 140-tisíc zo zhruba 155-tisíc). Pozitívny výsledok antigénového testu si pritom našlo 5 594 Slovákov, čo predstavuje 3,97 %.

Nadšenie nášho, v poradí tretieho najvyššie postaveného ústavného činiteľa, ale nezdieľajú všetci. Jedným z kritikov je aj známy slovenský publicista Ľubomír Lintner, ktorý Matovičovu prezentáciu horeuvedených čísel okomentoval nasledovne:

Propaganda, ktorú by vraj mohli závidieť aj komunisti

„Taká propaganda a demagógia sa hneď tak nevidí. Závidieť by ju mohli aj komunistickí ideológovia. Neprekáža, že pár dní predtým minister obrany vyslovil predpoklad účasti 180 tisíc ľudí,“ píše v úvode príspevku Lintner, pričom podotýka, že celkový počet obyvateľov v týchto okresoch je 214-tisíc a účasť tak vychádza na iba 65,6 %. Priznal však, že v tomto počte sú zahrnuté aj deti do 10 rokov, ktoré sa nemuseli ísť dať otestovať.

Publicista rovnako vyslovil pochybnosť, či je plošné testovanie krajiny možné z hľadiska časového manažmentu. „Ľudia stáli v radoch dve aj tri hodiny, kým sa dostali na odber. Koľko času potom treba, aby sa otestovali všetci, keď sa čas testovania obmedzí len na víkend? To ešte len treba prepočítať, priznal počas rokovania ústredného krízového štábu náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko,“ ozrejmuje ďalej.

Stačilo by vymeniť neschopných vo vláde

Vo svojom vyjadrení neskôr upriamil pozornosť na kritické slová zainteresovaných ľudí z prostredia samosprávy či odbornej obce. Zaujali ho napríklad slová primátora Hlohovca a politika zo strany Za ľudí Miroslava Kollára, podľa ktorého je celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska skôr rozhodnutím politickým ako rozhodnutím odborným.

Kollár v príspevku, o ktorom informoval aj Denník Slovensko a vďaka ktorému sa dostal do priamej roztržky s ministrom obrany Jaroslavom Naďom, tiež písal, že „keď raz vyjdú najavo okolnosti prípravy tejto operácie, nezostane kameň na kameni“.

„Neviem, či mal na mysli, že sa vráti mafia alebo úspech bude sláviť extrém, ja si myslím, že by stačilo vymeniť iba neschopných v tejto vládnej zostave. Neviem, ako to bude vyzerať v Hlohovci, ale primátor odvážne ešte vyhlásil: ‚Úprimne, neočakávam už nič, len to, že v sobotu ráno príde vojak s testami a certifikátmi. A že si to tam celé odstojí a bude niesť zodpovednosť za dianie na každom odbernom mieste. Také odberné miesto, kde zodpovedná osoba z OS SR nebude, neotvorím‘,“ pokračuje Lintner.

Mocní sa pohrávajú s vystrašenými ľuďmi

Po Kollárovi upriamil pozornosť aj na českého evolučného biológa a parazitológa Jaroslava Flegra, mimochodom veľkého kritika zľahčovania ochorenia Covid-19, ktorý sa už dávnejšie nechal počuť, že plošne testovať krajinu by malo zmysel, ale iba keby sme boli Severná Kórea. „Kto by sa nedostavil na testovanie, toho by odstrelili. Toto ale na Slovensku asi nepripadá do úvahy, takže by to muselo byť jedine dobrovoľné. Samozrejme tí, ktorí by nechceli ísť do karantény, tak by na testovanie neprišli,“ písal tiež citovaný Flegr.

„Český vedec však nepozná slovenského premiéra. Ten to obrátil opačne. Kto nepríde, pôjde do karantény. A pointa? Môže ich byť viacero. Jednou napríklad informácia o vyhlásení zákazu vychádzania v Čechách medzi 21.00 a 4.59 hod. Tak ako, v iných krajinách. V noci. Slovensko? Tu naopak. môžete v noci medzi 1.00 a 5.00 hod. vychádzať. Zvláštna to krajina. Mocní sa pohrávajú s vystrašenými ľuďmi. Bez ohľadu na právne súvislosti,“ čuduje sa Lintner.

Podľa jeho mienky má Kollár pravdu v tom, že samospráva nie je slúžka vlády, ale myslí si, že vo svojom presvedčení ostane sám ako prst. Mrzí ho takisto, že ľudia v komentároch odkaz šéfa hlohoveckej radnice nepochopili. „Nestačím sa diviť, ako sme mentálne zostali v totalite. Ľudia pod dojmom strachu ustupujú pred vyhrážkami nútenou karanténou, hoci na jej vynútenie nemá premiér žiadne právne oprávnenie. A vírus tu bude tak, či tak, ďalej,“ napísal Lintner.

Lockdown, aby nebol lockdown

Toho na záver oslovil komentár Petra Tkačenka na portáli SME, v ktorom sa autor čuduje nadšeniu Slovákov pri plošnom testovaní. Myslí si, že občania rýchlo a milostivo zabudli, čo malo byť dôvodom „lockdown cirkusu“ a čuduje sa, že im nie je čudné, že máme dobrovoľne povinné plošné testy, ktoré sú zároveň lockdownom, ktoré sa robia preto, aby sme nemuseli mať lockdown.

„Ak ste sa v tom stratili, tak to jeden z cieľov manažmentu krajiny. V tom celom sa totiž stráca uvedomenie si jednak nezmyselnosti akcie, ale aj to podstatné – že totiž manažment krajiny zakrýva nepripravenosť na situáciu a vlastné chyby, ktoré stav ešte viac zhoršili,“ uzatvára Lintner.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

166

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Vysnívaný dôchodok? Slováci v priemere vravia o 1200 eurách

Vysnívaný dôchodok? Slováci v priemere vravia o 1200 eurách

Slováci nie sú spokojní so svojimi dôchodkami. Väčšina by chcela mať dôchodok výrazne vyšší, ako má aktuálne alebo ako im vychádza pri dovŕšení dôchodkového veku. Vysnívaná penzia Slovákov sa pohybuje na úrovni 1 200 eur, ukázal prieskum agentúry..

Odoberajte náš newsletter