Ornitológovia zaznamenali rekord v počte mláďat vzácnej sovy plamienky driemavej

Ilustračný obrázok (Zdroj: Freepik.com)

Ornitológovia zaznamenali na Slovensku rekord v počte vyliahnutých mláďat sovy plamienky driemavej. V tlačovej správe o tom informovala Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku (RPS). Celkovo päť párov plamienky driemavej spolu vyviedlo 55 mláďat. Plamienky driemavé tak prekonali rok 2019, v ktorom spolu šesť párov vyviedlo 53 mláďat.

Na družstve v okrese Dunajská Streda bolo zároveň zaznamenané aj jedno z najneskorších hniezdení tohto druhu dravca. Ornitológovia našli v hniezde plamienky šesť mláďat, ktoré opustia hniezdo v polovici novembra.

„Všetky známe páry s výnimkou jedného hniezdili dvakrát. Búdky už opustila väčšina mláďat, mimoriadne neskoro hniezdia plamienky na farme v okrese Dunajská Streda – mláďatá vyletia až v polovici novembra. Všetkých tohoročných 55 mláďat sme označili ornitologickými krúžkami,“ povedal Roman Slobodník z RPS.

Ornitológovia monitorujú hniezdenie plamienky driemavej na Slovensku pravidelne od roku 2014. Prvé hniezdenie však zaznamenali v roku 2017. V roku 2000 sa populácia plamienky driemavej na Slovensku odhadovala na 400 až 600 párov. Odvtedy však zaznamenala prudký pokles a plamienka driemavá sa dostala na pokraj vyhynutia.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

8

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Čínska lunárna sonda úspešne pristála na Mesiaci

Čínska lunárna sonda úspešne pristála na Mesiaci

Robotická sonda z čínskej lunárnej misie Čchang-e 5, ktorej cieľom je priviezť na Zem mesačné horniny, v utorok pristála na Mesiaci. Informovali o tom štátne médiá s odvolaním sa na predstaviteľov vládneho programu. Sonda Čchang-e 5 "úspešne pristála..

Odoberajte náš newsletter