V Česku pribudlo 10 273 potvrdených prípadov, vláda sprísňuje opatrenia

Karlov most (Zdroj: SITA)

České laboratóriá v pondelok odhalili ďalších 10 273 prípadov nákazy koronavírusom. To je síce najmenej za posledných päť pracovných dní, no zároveň toto číslo predstavuje najvyšší pondelňajší prírastok od začiatku epidémie. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Krajina v súčasnosti eviduje viac ako 162-tisíc aktívnych prípadov a zvýšil sa aj počet pacientov vo vážnom stave. V nemocniciach leží podľa údajov ministerstva zdravotníctva 5 613 pacientov a 828 je vo vážnom stave. Ochoreniu COVID-19 počas pondelka podľahlo 75 ľudí a počet úmrtí v Česku sa tak dostal na číslo 2 365. Celkovo dosiaľ potvrdili nákazu koronavírusom u viac ako 268-tisíc ľudí a vyše 103-tisíc sa už zotavilo.

Najhoršia situácia je momentálne na Benešovsku, kde evidujú 1 082,34 nakazených na 100-tisíc obyvateľov, nasledujú okresy Vsetín (1 066,04), Hradec Králové (1 027,5) a Náchod (1 008,57).

V pondelok sa v súvislosti so situáciou zišla aj česká vláda, ktorá rozhodla o sprísnení opatrení. “Aktuálna situácia sa vyvíja komplikovane, zatiaľ nevidíme pokles,” vyjadril sa na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Roman Prymula s tým, že zdravotnícky systém je v ohrození. Spolu s ministrom priemyslu a obchodu Karlom Havlíčkom preto oznámili ďalšie nariadenia, ktoré by mali platiť týždeň, do 3. novembra.

Od stredy v Česku platí zákaz voľného pohybu od 21:00 do 4:59, výnimkou sú cesty do práce, výkonu podnikateľskej činnosti a ďalšieho výkonu povolania, cesty naspäť do miesta bydliska, poskytovanie zdravotnej a sociálnej starostlivosti alebo verejnej dopravy, zásobovanie, neodkladné cesty súvisiace s ochranou zdravia alebo majetku a venčenie psov. Po 21:00 pritom ľudia môžu psy venčiť len do 500 metrov od svojho bydliska.

V nedeľu celý deň platí zákaz maloobchodného predaja a v ostatných dňoch musia byť obchody zavreté od 20:00 do 5:00. Výnimkou sú čerpacie stanice, lekárne, predajne v miestach zvýšenej koncentrácie cestujúcich (letiská, železničné a autobusové stanice), predajne v zdravotníckych zariadeniach a výdajné okienka reštaurácií. Vláda tiež zakázala prevádzku stávkových kancelárií.

Kvetinárstva môžu byť otvorené, ale nesmú v nich byť viac ako dvaja zákazníci. Otvorené môžu byť aj predajne domácich potrieb, no netýka sa to obchodov s kobercami, nábytkom alebo podlahovými krytinami.

Naďalej sú povolené farmárske trhy, no nesmie sa tam jesť a piť. Vláda však zakázala predaj na tržniciach, trhoviskách a mobilných prevádzkach, pričom výnimku majú len pojazdné predajne, ktoré zabezpečujú základné potraviny v obciach, kde nie je možné si ich zabezpečiť inak.

Ak je to možné, firmy i štátne a verejné úrady musia nariadiť svojim zamestnancom home office.

Na konci týždňa sa podľa Prymulu ukáže, či vláda v novembri pustí žiakov naspäť do škôl. Zatiaľ je však situácia podľa neho veľmi nepriaznivá. Uvažuje sa aj o tom, že by sa do tried vrátili len prvé a druhé ročníky základných škôl.

Pripravujú tiež voľné kapacity, kam by mohli umiestniť seniorov z domova dôchodcov, kde vypukla nákaza. Na plošné testovanie seniorov v domovoch by chceli využiť antigénové testy.

Vláda však už podľa ministra zdravotníctva nemá veľa priestoru na ďalšie sprísňovanie opatrení a pokiaľ sa vývoj epidémie nezlepší, bude musieť siahnuť po tvrdých opatreniach postihujúcich ekonomiku.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Putin varoval pred zahraničným úsilím o destabilizáciu krajiny

Putin varoval pred zahraničným úsilím o destabilizáciu krajiny

Ruský prezident Vladimir Putin varoval pred úsilím zo zahraničia destabilizovať Rusko. Federálnej bezpečnostnej službe (FSB) v tejto súvislosti nariadil posilniť svoje úsilie. Na stretnutí s poprednými predstaviteľmi FSB šéf Kremľa poukázal na „takzvanú politiku obmedzenia vplyvu Ruska“. Tá..

Odoberajte náš newsletter