Amy Coney Barrett zložila prísahu ako sudkyňa najvyššieho súdu USA

Donald Trump a Amy Coney Barrettová (Zdroj: SITA)

Senát amerického Kongresu schválil Amy Coney Barrett ako sudkyňu najvyššieho súdu. Jej schválenie, ktoré sa odohralo len týždeň pred voľbami, znamená víťazstvo pre prezidenta Donalda Trumpa a jeho Republikánsku stranu a zabezpečuje v najvyššom súdnom orgáne USA bezpečnú konzervatívnu väčšinu 6:3. Štyridsaťosemročná sudkyňa, ktorá na najvyššom súde nahrádza zosnulú liberálnu ikonu Ruth Bader Ginsburg, už v Bielom dome zložila aj prísahu, informuje spravodajský portál BBC.

Republikánski senátori schválili Barrett v pomere hlasov 52:48, pričom prekonali zjednotenú opozíciu demokratov. Proti sudkyni hlasovala jediná republikánka, senátorka Susan Collins.

“Toto je významný deň pre Ameriku, pre ústavu Spojených štátov a pre spravodlivý a nestranný právny štát,” vyhlásil pri príležitosti skladania prísahy prezident Donald Trump, ktorý ceremóniu viedol. Barrett sa neskôr vyjadrila, že sudca najvyššieho súdu vyhlasuje “nezávislosť nielen od Kongresu a prezidenta, ale aj od súkromného presvedčenia”.

Barrett je tretia sudkyňa najvyššieho súdu navrhnutá Trumpom, v roku 2017 to bol Neil Gorsuch a o rok neskôr Brett Kavanaugh. Sudkyňa by mohla zohrať rozhodujúcu rolu pri hlasovaní vo viacerých významných prípadoch, vrátane zrušenia Zákona o ochrane pacientov a dostupnej starostlivosti známeho ako Obamacare, ktorým sa súd bude zaoberať 10. novembra.

Jej postoje k interrupciám vyvolali varovania zo strany liberálov, že by mohla zvrátiť rozhodnutie najvyššieho súdu z roku 1973 legalizujúce tieto zákroky na celonárodnej úrovni. Otázna je aj budúcnosť termínov na prijatie poštového hlasovania v dôležitých štátoch v prezidentských voľbách – Severnej Karolíne a Pennsylvánii. Najvyšší súd v pondelok napríklad odmietol povoliť zmeny týkajúce sa takéhoto hlasovania vo Wisconsine.

Proti nominácii novej sudkyne niekoľko týždňov namietali demokrati s tým, že by to mal urobiť až víťaz prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 3. novembra. Pohrozili pritom rozšírením počtu sudcov najvyššieho súdu, ktorý má v súčasnosti deväť kresiel, ak sa im podarí vo voľbách získať Biely dom aj Senát. Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden zatiaľ odmietal jasne odpovedať, či s takýmto krokom súhlasí. Minulý týždeň sa však vyjadril, že by nechal zriadiť komisiu predstaviteľov z oboch strán, ktorá by preštudovala, či je takáto zmena v súdnictve nevyhnutná.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

6

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakúska ministerka obrany bola pozitívne testovaná na koronavírus

Rakúska ministerka obrany bola pozitívne testovaná na koronavírus

Rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová bola pozitívne testovaná na koronavírus. Je už druhou členkou rakúskej vlády infikovanou novým vírusom. Rakúska tlačová agentúra APA citovala rezort obrany, ktorý v nedeľu uviedol, že ministerka sa cíti dobre a bude pracovať..

Odoberajte náš newsletter