Cigániková: Zastaviť vývoj embrya je humánnejšie, ako hodiť dieťa do domova

Jana Bittó Cigániková (Zdroj: SITA)

Legislatívna úprava potratov hraničí s drzosťou, vyplácanie motivačného zvýšeného príspevku rodičom, ktorí sa rozhodnú vychovávať choré dieťa a nepotratia ho je vraj neuveriteľne kruté, schválenie potratovej tabletky blokuje partička biskupov a eliminovanie embrya je humánnejšie ako nechať dieťa v detskom domove, myslí si v rámci témy interrupcií Jana Bittó Cigániková.

Minulý týždeň v Národnej rade tesne stroskotal pro-life návrh z dielne šéfky Kresťanskej únie Anny Záborskej. Chcela ním docieliť zákaz reklamy na potraty, predĺženie lehoty na rozmyslenie zákroku zo 48 hodín na 96 či zaviesť povinnosť zaobstarania druhého lekárskeho posudku pred potratom z dôvodu vážneho poškodenia plodu.

Táto téma však v spoločnosti stále rezonuje a svoj opačný pohľad na ňu prišla pre podcast portálu Startittup prerozprávať aj predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).

Obmedzovanie potratov je vraj drzosť

Tá sa už v úvode svojho vyjadrenia posťažovala, že jej koaliční kolegovia „toto považujú za najdôležitejšie na svete“ a prekáža jej, že uvedená téma si vyžiadala množstvo strateného času, energie a prispela aj k zhoršeniu medziľudských vzťahov. „Akékoľvek sprísnenie status quo považujeme za zbytočné,“ skonštatovala s tým, že jej prekážala práve predĺžená lehota či nutnosť získať druhý medicínsky posudok.

„Považujem za úplne nevhodné až drzosť, že v takto intímnej téme chcú politici cez zákony predpisovať ľuďom, ako majú a nemajú žiť a ženám či majú alebo nemajú byť matkami,“ nechala sa počuť Cigániková a moderátorovi, ktorý jej pripomenul, že ide o hodnotovú otázku, so smiechom odpovedala, že ona má „lepšie hodnoty“.

Vyhlášku si presadila partička biskupov

Liberálna politička obzvlášť skritizovala návrh, podľa ktorého by sa rodičom pri narodení dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím alebo genetickým poškodením vyplácal dodatočný vyše trojtisícový štátny príspevok. „Je to neuveriteľná krutosť,“ povedala Bittó Cigániková a v tejto súvislosti vyčítala konzervatívcom, že im ide iba o to, aby sa dieťa narodilo a ďalej sa o neho nejavia záujem.

„Nič iné iba obmedzenie informácii, prístupu k informáciám,“ myslí si pre zmenu o návrhu zakázať reklamu na potraty. „Upálime vás, keď budete toto robiť“, povedala na margo údajného návrhu, aby nemohli byť zariadenia vykonávajúcu aj iné zákroky propagované len pre to, že poskytujú interrupcie.

V diskusii prišla reč aj na otázku, prečo na Slovensku nie je dovolený potrat pomocou tabletky, teda medikamentózne. „Lebo máme vyhlášku, ktorú si presadila nejaká partička biskupov“ vraví liberálka, no nenazdáva sa, že všetci veriaci nie sú takto nastavení a vo všeobecnosti si vraj národ nemyslí, že interrupcie by sa mali „robiť spôsobom 20 rokov za opicami“.

Poslanci vraj týrajú a ohrozujú ženy

„Jednoznačne tam zaznieva, prosím vás pekne, v zahraničí sa na nás pozerajú cez prsty, že si týrame vlastné ženy a vedome ohrozujeme ich zdravie“ opísala údajnú atmosféru v Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti, ktorej odborníci majú tiež vo veľkom pretláčať používanie potratovej tabletky.

Predsedníčka zdravotníckeho výberu ďalej ozrejmuje, že je chybou myslieť si, že liberáli sú proti deťom a za potraty. Podľa jej slov chcú počet potratov rovnako znižovať, ale prostredníctvom sexuálnych výchovy, antikoncepcie či zvyšovania životnej úrovne na Slovensku.

Z parlamentu rozkazujú do Sniny

„Zastaviť vývoj toho embrya je naozaj pre mňa humánnejšia verzia ako hodiť ho do decáku a nestarať sa o neho celý život a vyhodiť v osemnástich na ulicu bez akejkoľvek podpory,“ konštatuje ďalej.

„My ešte ideme od stola niekde z parlamentu rozkazovať nejakej žene v Snine, či má alebo nemá porodiť dieťa do chudoby, keď je v nejakom zúfalom stave, to je podľa mňa nehoráznosť a takto by to fungovať nemalo,“ uzatvára tému.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

7

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter