V sobotu zatiaľ takmer 22-tisíc pretestovaných, infekčných je 750 z nich

Odberové miesto na testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 (Zdroj: SITA)

Počas druhého dňa pilotného testovania v štyroch okresoch dnes k 11. hodine otestovali 21 942 ľudí. Infekčných bolo 750 z nich. Na tlačovom brífingu v Bardejove to uviedol minister obrany Jaroslav Naď s tým, že ide o vyšší počet ako v rovnakom čase počas prvého dňa. Ako dodal, celkovo teda bolo otestovaných už 83 847 ľudí, z toho 2 975 bolo identifikovaných ako infekčných. Priemer infekčných testov je tak 3,55 percent z testovaných.

„Dovoľte, aby som zdôraznil, lebo dochádza k zamieňaniu pojmov, že tí ľudia, ktorí sú antigénovými testami označení pozitívne, sú infekční. Nie je to o tom, že nám tie testy ukazujú, kto má nákazu v tele. Oni nám presne identifikujú infekčných ľudí. Týchto 2975 ľudí dnes vie a do včera nevedelo, že sú infekční a roznášajú nemoc ďalej. Týchto ľudí dávame preč z obehu a chránime všetkých nás ostatných. Je to veľmi dôležité,“ zdôraznil Naď.

Aj ľudia, ktorým test vyšiel negatívne, sa musia podľa ministra naďalej správať zodpovedne a dodržiavať zásady ROR, lebo môžu byť nakazení, aj keď aktuálne nie sú infekční. “Práve preto je tých kôl na pretestovanie niekoľko. Teda celoštátnych dve a v prípade Bardejova a Oravy tri, aby sa v priebehu týždňa, aj keď má niekto negatívny test, teoreticky mohli prejaviť príznaky a mohli sme pri tom ďalšom testovaní o týždeň odchytiť aj tých ľudí, ktorí teraz nie sú infekční a nemajú v tele dostatok nákazy na to, aby to antigénový test zachytil,” dodal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Priebeh druhého dňa pilotného testovania v štyroch okresoch na Orave a v okrese Bardejov označil Naď ako hladký. Na odberných miestach podľa neho neevidujú žiadne problémy. Otvorených je všetkých 182 plánovaných odberných miest. Oproti piatku sa podarilo posilniť odberové tímy, čím sa skrátili aj rady čakajúcich. „Záujem v žiadnom prípade neutícha, práve naopak,“ podotkol minister. Zároveň vyzval občanov, ktorí nebývajú v okresoch, ktorých sa testovanie týka, aby zvážili svoje cestovanie na pretestovanie. Netýka sa to tých, ktorí v daných okresoch pracujú. „Ak bude tento trend pokračovať, tak budeme preferovať tých, ktorí v týchto okresoch bývajú. Aby prišlo primárne k ich pretestovaniu,“ dodal Naď.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter