Dôvera občanov v Európsku úniu ostáva stabilná aj počas pandémie, tvrdí Eurobarometer

Budova Európskej komisie v Bruseli (Zdroj: Pixabay.com)

Napriek pandémii ostáva dôvera v EÚ pomerne vysoká. Najväčšej podpore sa teší v Írsku, najmenšiu dôveru v európske inštitúcie majú Taliani. Na Slovensku jej verí približne 45 percent občanov, ktorí navyše podľa prieskumu menej dôverujú domácej politickej scéne.

Aj v súčasnom zložitom období spôsobenom pandémiou koronavírusu občania “európskej dvadsaťsedmičky” veria, že Európska únia v budúcnosti spraví pozitívne kroky na prekonanie krízy. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, na ktorom sa zúčastnilo 26 681 respondentov.

Spomedzi členských štátov EÚ má spomenuté integračné zoskupenie najväčšiu dôveru v Írsku (73 %), najmenej jej dôverujú obyvatelia Talianska (28 %). Na Slovensku majú európske inštitúcie dôveru 45 % všetkých občanov, ktorí omnoho menej dôverujú orgánom na domácej politickej scéne – parlamentu (28 %) a vláde (29 %).

Až 64 % Európanov si myslí, že ekonomická situácia v ich krajine je zlá. V rámci SR takto hodnotí situáciu v štáte 74 % slovenských respondentov. Iba 23 % Slovákov si myslí, že stav národnej ekonomiky je dobrý. Celkovo 37 % občanov SR sa domnieva, že ekonomika sa zotaví z nepriaznivých účinkov súvisiacich s koronakrízou až v roku 2023 alebo neskôr.

Podľa Európanov by sa únia mala zamerať predovšetkým na vytvorenie stratégie pre prekonanie podobnej krízy v budúcnosti, vyčlenenie dostatočných finančných prostriedkov na nájdenie liečby alebo vyvinutie vakcíny a na rozvoj spoločnej európskej politiky v oblasti zdravia.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter