Súperiace strany v líbyjskom konflikte podpísali dohodu o trvalom prímerí

Líbyjský poľný maršal Chalífa Haftar. (Zdroj: SITA)

Súperiace strany poľného maršala Chalífa Haftara a predsedu líbyjskej vlády národnej jednoty Fájiza Sarrádža podpísali trvalé prímerie, ktoré by malo ukončiť boje v rozdelenej Líbyi. V rámci prímeria by z krajiny mali do troch mesiacov odísť aj zahraniční žoldnieri.

Súperiace strany Líbye v piatok podpísali trvalé prímerie. OSN túto dohodu označila za historickú po rokoch bojov, ktoré krajinu rozdelili na dve časti.

Prelom vo vyjednávaniach, ktorý okrem iného znamená, že zahraniční žoldnieri z Líbye odídu do troch mesiacov, vytvoril rámec pre politické rokovania. Na nich sa v novembri má nájsť trvalé riešenie chaosu, ktorý nastal po povstaní z roku 2011, ktoré zvrhlo dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího.

“Je mi cťou, že som dnes medzi Vami a som svedkom okamihu, ktorý sa zapíše do histórie,” uviedla Stephanie Turco Williamsová, vyslankyňa OSN pre Líbyu, ktorá viedla tento týždeň vyjednávania v Ženeve.

Zároveň však vyjadrila čiastočnú opatrnosť a poznamenala, že treba ešte prejsť “dlhou a náročnou” cestou. Williamsová konštatovala, že ozbrojené skupiny súhlasili s návratom “do svojich táborov” a dohoda nadobudne účinnosť okamžite.

Po tom, ako Líbya upadla do chaosu, vláda uznávaná Organizáciou Spojených národov kontroluje hlavné mesto Tripolis na západe krajiny a sily vojenského veliteľa Chalífu Haftára ovládajú väčšiu časť východu a juhu Líbye. Turecko je hlavným stúpencom vlády v Tripolise. Haftára podporujú Spojené arabské emiráty, Rusko a Egypt.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Jedlo v reštaurácii, tréning vo fitku. Česi uvoľňujú opatrenia

Jedlo v reštaurácii, tréning vo fitku. Česi uvoľňujú opatrenia

Česká vláda oznámila, že uvoľňuje opatrenia, ktoré prijala s cieľom zastaviť šírenie infekcií koronavírusom. Nedeľňajší krok sa stal možným preto, že počet nových potvrdených prípadov nákazy klesá. Český minister zdravotníctva Jan Blatný uviedol, že všetky obchody, reštaurácie a..

Odoberajte náš newsletter