Pápež svojim pro-LGBT vyjadrením tvorí svet, ktorý nás zožerie aj s topánkami

Pápež František (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Za agendu LGBT aktivistov sa po novom postavil aj pápež. Nerozbúril tým len vody v katolíckej cirkvi, ale z pozície autority, ktorá má aj svetský rozmer, otvoril Pandorinu skrinku ďaleko radikálnejších požiadaviek, ktoré zrejme onedlho prídu. A potom už bude neskoro.

Celým svetom a prevažne katolíckou cirkvou tento týždeň zarezonovalo v podstate revolučné vyhlásenie jej lídra, pápeža Františka. Rímsky biskup totiž v dokumentárnej snímke Francesco z dielne režiséra Jevgenija Afinejevského otvorene podporil možnosť uzatvárania občianskych partnerských zväzkov medzi homosexuálnymi pármi.

Stáročia trvajúce tabu prelomil nasledovným tvrdením: „Homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine. Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu. Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný. To, čo musíme zabezpečiť, je vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby takýmto spôsobom mali právnu ochranu“.

Pápežskejší ako pápež?

Dopad týchto slov na verejnú debatu bol okamžitý. „Ste pápežskejší ako pápež“ , počúvajú minulé dni konzervatívni slovenskí kresťania od progresívcov a liberálov, keď vyjadrenie Františka kritizujú. Liberálne spektrum totiž v komentároch na sociálnych sieťach vedie proti konzervatívnym katolíkom rozsiahlu trollovaciu výpravu. Ak katolíci berú svoju vieru vážne, vraj by sa mali podriadiť pápežskej neomylnosti a začať registrované partnerstvá presadzovať.

Väčšina týchto ľudí ale zrejme nevie, že oficiálne cirkevné postoje sa mediálnymi vyhláseniami tohto muža na pápežskom stolci nemenia. Pápežská neomylnosť sa vzťahuje iba na učenie o viere a morálke a aj to vo výnimočných prípadoch. Dogmatických vyhlásení (ex cathedra) bolo v dejinách veľmi málo. Posledná dogma o nanebovzatí Panny Márie bola vyhlásená pápežom Piom XII 1. novembra 1950. V encyklikách alebo v iných vyhláseniach sa pápež môže mýliť.

Na druhej strane, vo veci verejnej debaty ide o posun kolosálnych rozmerov. Posun, ktorý má pre kontinuálne upadajúcu cirkev charakter vydareného K.O., po ktorom lietajú zuby a trénerské uteráky smerom do ringu.

Nahrať na smeč oponentom

Pápež František svojim vyhlásením dozaista nepotešil praktizujúcich katolíkov a ani nerozšíril ich rady o ateistických a agnostických konzervatívcov, ktorí k svojmu hodnotovému systému dospeli napriek či práve vďaka materiálnym východiskám svojho poznania.

Ulahodil ním práve tým, ktorí cirkvou ešte predvčerom pohŕdali ako zbytočnou archaickou organizáciou a budú tak robiť aj naďalej. No takýchto liberálnejších ľudí na chodníčky viery nezláka a iba im vložil do rúk palicu a nastavil katolícky chrbát.

Katolícky „damage control“

Mnohí katolíci sa teraz snažia o „damage control“, vysvetľovanie a racionalizáciu pápežových výrokov. Pápež to vraj myslel inak, video z dokumentu bolo zostrihané, alebo použil iný termín, ako sa v španielčine používa pre registrované partnerstvá. Verdikt pre väčšinu nezávislých pozorovateľov je však jasný – pápež registrované partnerstvá podporil.

Pokiaľ by tomu bolo naopak, prečo Vatikán doteraz neoznačil titulky zo všetkých popredných svetových médií za dezinformáciu? Prečo nekritizoval režiséra dokumentu, bojovníka za LGBT agendu Jevgenija Afinejevského, ktorému dokonca udelil cenu? Koniec koncov, aj podľa blízkeho Františkovho spolupracovníka arcibiskupa Víctora Manuela Fernándeza pápež registrované partnerstvá podporuje a vždy podporoval. A tak to bude chápať drvivá väčšina svetovej verejnosti, vrátane väčšiny katolíkov, ktorí vo svojich životoch nemajú čas na sofizmus šokovaných katolíckych komentátorov.

Jednosmerný lístok

Patrí sa dodať, že zďaleka nejde o prvé kontroverzné vyjadrenie tohto pápeža. V minulosti už František napríklad uviedol, že väčšina katolíckych manželstiev je neplatná, že koronavírus môže byť odpoveďou prírody na klimatickú zmenu, chválil poprednú taliansku propotratovú aktivistku a spochybniť mal aj existenciu pekla. Odôvodnené obavy z masovej migrácie a požiadavky na legitímnu ochranu hraníc zo strany európskych katolíkov v dnešnej dobe tiež skôr vyjadruje budhista dalajláma, než katolík pápež.

Vnútorný zmätok si však musí cirkev vyriešiť sama. Pre konzervatívcov všetkých typov je pritom oveľa dôležitejšie, aký dopad má kľúčové vyhlásenie na zvyšok sekulárneho sveta. Hoci by sme radi skonštatovali, že malý alebo žiadny (nakoľko istý legislatívny ústupok voči homosexuálom uľahčujúcim im ich praktický život sa nachádza v medziach toho, o čom možno rozumne diskutovať) ale takto veci žiaľ nefungujú.

Realita nás totiž už dlhé desaťročia učí, že akonáhle autorita z politického, vedeckého, spoločenského, mimovládneho či trebárs aj náboženského sektora podporí akúkoľvek požiadavku sexuálnych menšín, pootvorí tým stavidlá agende, ktorej požiadavky nikdy neprestanú. Vravieť niečo iné, najmä v našom západnom civilizačnom okruhu, je trestuhodnou naivitou.

Podať prst a skončiť s urvanou rukou

Presvedčiť o dopadoch nikde nekončiacej LGBT lobby vás môžu očividne sexualizované detské transrodové celebrity, ako je napr. Desmond is Amazing, ktorý vyzývavo odetý tancoval v gaybare za peniaze, prienik transgenderov do ženských športov, z ktorého sú športovkyne narodené s chromozómami XX zúfalé, podávanie hormonálnych blokátorov zastavujúcich pubertu deťom v lekárskych klinikách alebo mrzačenie detí v puberte lekárskymi zákrokmi na zmenu pohlavia, s ktorou nesúhlasia ich rodičia, a ktorú potom často ľutujú.

Americká homosexuálna lobby už otvorene priznáva, že deti chce indoktrinovať. Nemusí nás potom prekvapovať tzv. fenomén „Drag Queen story hours“, čo sa dá preložiť ako „Hodiny príbehov s drag queen“. (pozn. red.: Drag Queen je väčšinou muž, prezlečený a nalíčený ako veľmi vyzývavá žena, nemusí ale ísť o homosexuála či trans-osobu). Počas týchto akcií čítajú „drag queen“ deťom rozprávky a oboznamujú ich so životom LGBT komunity. Odpovedzte si potom sami na otázku, či je raketový nárast podielu amerických detí, ktoré sa neidentifikujú so žiadnym pohlavím, vecou prirodzeného vývoja?

A na začiatku tohto všetkého nestálo nič iné ako minimálna, zdanlivo rozumná požiadavka, na zrovnoprávnenie homosexuálnych vzťahov. Krok, ku ktorému sa dnes odhodlal aj pápež František. Iste, dá sa namietať, že registrované partnerstvá nemusia byť predstupňom horeuvedených skutočností, ale skúsenosť zo západných krajín hovorí veľa.

LGBT lobby, podporovaná medzinárodnými korporáciami a vládami niektorých z najmocnejších krajín, má pri súčasných trendoch naozaj dôvod na optimizmus. Na rozdiel od nej sú konzervatívci v defenzíve, a hlava najsilnejšej inštitúcie, ktorá má bojovať za ich hodnoty, im vráža nôž do chrbta.

Pápež jednoducho prispieva k modelovaniu sveta, v ktorom je pokrok hodnotou sám o sebe a ktorý cirkev a konzervatívcov ako takých nakoniec zožerie aj s topánkami. Každý človek dobrej vôle by sa proti tomu mal postaviť.

— Peter Števkov, Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

101

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter