Testy za 40 miliónov dodala firma sídliaca v rodinnom dome a premiér posielal deti do školy jej vlastníka

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Nákup antigénových testov, ktoré onedlho takpovediac na vlastnej koži pocítia milióny Slovákov, sprevádzali v uplynulé dni mnohé pochybnosti. Nejde len o utajenosť procesu či toľko medializované nedoplatky najúspešnejšej zo zainteresovaných spoločností, ale v rekapitulácii sa vyníma aj opomínaný fakt, kde daná firma so zákazkou na vyše 40-miliónov eur vlastne sídli a že medzi premiérom a jej vlastníkom existuje pomerne jednoduché spojenie.

Slovensko včera v snahe spomaliť šírenie koronavírusu zaradilo vyšší prevodový stupeň. Po rokovaní Ústredného krízového štábu je realitou striktný zákaz vychádzania a dočkáme sa aj celoplošného testovania obyvateľstva, o ktorom posledné dni panovalo množstvo nejasností.

Netýkali sa len extrémne náročnej logistiky, ktorá si vyžaduje obrovské personálne kapacity, spoľahlivosti testov, ktorá môže pri pacientoch s nízkou virálnou záťažou predstavovať iba 70% či nemožnosti pretestovať všetkých ľudí z časového hľadiska, ale aj pochybností pri samotnom nákupe testov.

Bez verejného obstarávania

Podľa kritikov sa ako veľký problém javilo už len to, že z nákupu vybavenia sa robilo prísne strážené tajomstvo. O tom, čo sa na Slovensku chystá, nevedela dokonca ani naša prezidentka a o plánoch sa dopočula až z médií. Premiér Igor Matovič, ktorý s víziou oboznámil skôr napríklad aj nemeckú kancelárku, sa Zuzane Čaputovej neskôr ospravedlnil.

Pri nákupe 13-miliónov antigénových testov za takmer 60-miliónov eur sa tiež obišlo verejné obstarávanie, ktoré malo zabezpečiť transparentnosť celého obchodu. Výsledkom toho je hneď niekoľko kuriozít, ktoré v súbehu vytvárajú dojem, že nákup neprebehol s kostolným poriadkom.

Malá a sídliaca v rodinnom dome

Jednou z tých, ktoré sa začali skloňovať ako prvé, je tá, že najväčšiu časť „z koláča“ si uchmatne spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá štátu dodá až 10 miliónov kusov Standard Q Covid-19 Ag testov od juhokórejskej firmy Biosensor, ktorá sídli v Trnave, odkiaľ pochádza aj sám premiér.

„Máme tu stovky firiem na svete a vyhrá to spoločnosť z Trnavy, ktorá má 10% ročný obrat v porovnaní so samotnou zákazkou od štátu,“ pýtal sa začudovane už počas minulého víkendu líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker. Za zmienku tiež stojí fakt, že Eurolab Lambda má zaevidované sídlo v de facto obyčajnom rodinnom dome.

Nedoplatky? Nič také!

Zmienená spoločnosť tiež mala podľa verejne dostupných registrov ku 12. októbru tohto roka dlh na poistnom voči štátu až vo výške viac ako 17-tisíc eur, čo by ju samé k sebe vyraďovalo z kolotoča možných poskytovateľov, nakoľko ide o porušenie zákonnej podmienky.

„Keď mali nedoplatky, nemali s nimi uzavrieť zmluvu a nie ich vyzvať, aby to doplatili. Vyvoláva to vo mne pochybnosti,“ povedala šéfka Nadácie zastavme korupciu Zuzana Petková.

Šéf štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf sa ale bránil tvrdením, že firma podlžnosti uhradila a lukratívnu zákazku jej odklepli až následne. Podpredseda predstavenstva Eurolab Lambda Viliam Krajčovič rovnako uviedol, že v čase uzatvorenia zmluvy už dlh voči Sociálnej poisťovni nemali.

Vraj ide len o trápnosti

Ďalším a zatiaľ posledným kúskom do mozaiky sú údaje z obchodného registra, podľa ktorých je majiteľ spoločnosti Eurolab Lambda Peter Krajčovič zároveň konateľom súkromnej bilingválnej školy, ktorú navštevovali deti Igora Matoviča a jeho manželka tiež sedela v rade rodičov. „To sú také trápnosti od trápnych ľudí,“ reagoval premiér na možný konflikt záujmov.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

89

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter