Ankara spochybňuje spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta

Recep Tayyip Erdogan (Zdroj: SITA)

Turecké ministerstvo zahraničia vo štvrtok kritizovalo spoločné vyhlásenie Grécka, Cypru a Egypta, ktoré odsudzuje turecký energetický prieskum vo východnom Stredomorí a početné “provokácie” ohrozujúce mier v tomto regióne. V stanovisku uviedlo, že “úplne odmieta vyhlásenie obsahujúce nepodložené obvinenia a tvrdenia”.

Počas stredajšieho trojstranného regionálneho samitu v Nikózii cyperský prezident Nicos Anastasiades spoločne s egyptským náprotivkom Abdelom-Fattahom El-Sissim a gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom vyzvali Ankaru, aby ukončila svoje “agresívne” kroky.

Spoločným vyhlásením taktiež požiadali Turecko, aby akceptovalo pozvanie Cypru na začatie rokovaní o vymedzení námorných hraníc vo východnej časti Stredozemného mora. Grécko a Cyprus podpísali dohody o námorných hraniciach s Egyptom, pričom podobnú dohodu, ktorú podpísala Ankara s líbyjskou vládou v Tripolise, považujú za “právne neplatnú”.

Turecké ministerstvo zahraničia zopakovalo niekoľkokrát deklarované stanovisko “krajiny polmesiaca”, že spolupráca môže prebiehať iba v prípade, ak cyperskí Turci budú môcť participovať na riadení a spoločnom využívaní zdrojov etnicky rozdelenej ostrovnej krajiny.

“Budeme naďalej odhodlane chrániť naše práva a práva cyperských Turkov vo východnom Stredomorí,” uvádza sa vo vyhlásení tureckého rezortu diplomacie.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakúska ministerka obrany bola pozitívne testovaná na koronavírus

Rakúska ministerka obrany bola pozitívne testovaná na koronavírus

Rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová bola pozitívne testovaná na koronavírus. Je už druhou členkou rakúskej vlády infikovanou novým vírusom. Rakúska tlačová agentúra APA citovala rezort obrany, ktorý v nedeľu uviedol, že ministerka sa cíti dobre a bude pracovať..

Odoberajte náš newsletter