Preplatenie sto percent mzdy a odvodov. Česi hasia následky nového lockdownu

Karlov most - Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Česká vláda krátko po avizovaní lockdownu upresnila, ako budú vyzerať tamojšie kompenzačné mechanizmy pre podnikateľov. V rámci nich chce napríklad preplácať nielen veľkú časť nájomného, ale aj plnú výšku miezd a takisto aj odvodov.

Česká republika sa od štvrtkového rána ponorila do čiastočného lockdownu. Azda najviac citeľnými zmenami sú obmedzenie pohybu na nevyhnutné minimum a zatvorenie všetkých maloobchodných prevádzok a ukončenie poskytovania služieb s výnimkou potravín, drogérii, čerpacích staníc, autoservisov, obchodov s krmivami či novinových stánkov a podobne.

Na obrovskú ekonomickú ranu, ktorá bude pravdepodobne ešte väčšia ako počas prvej jarnej vlny koronavírusu, však tamojšia vláda chystá rovnako obrovskú náplasť. Aspoň to vyplýva z kompenzačných nástrojov, ktoré na včerajšej tlačovej konferencii po mimoriadnom rokovaní vlády predostrel minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček.

Preplatenie plnej výšky miezd a odvodov

Pravdepodobne najväčšou pomocou pre podnikateľov bude úhrada všetkých ich osobných nákladov. Znamená to, že štát preplatí 100% mzdy plus všetky odvody súvisiace s týmito mzdami. Udeje sa tak v rámci vládneho programu Antivirus A (o Antiviruse B kompetentní ešte len budú rokovať).

Živnostníci si budú môcť čiastočne vydýchnuť tiež a to vzhľadom na fakt, že ministerstvom financií pre nich bude zaktivovaný bonus platný pre všetky priamo či nepriamo zasiahnuté segmenty (ktorých činnosť je aspoň z 50% závislá na zatvorených podnikoch). „Pôjde o čiastku 500 korún (vyše 18 eur) denne,“ upresnil Havlíček. Túto pomoc v stredu večer schválila aj snemovňa.

Kompenzácia nájomného

Český vládny kabinet tiež s okamžitou platnosťou spustil program Covid-nájomné, ktorý bude platiť pre všetky zasiahnuté sektory. Prevádzky v rámci neho budú môcť žiadať o kompenzáciu nájomného vo výške 50% z posledných troch mesiacov (júl, august, september). Po vyplnení žiadosti môžu financie dostať už v nasledujúcich dňoch.

Minister tiež pripomenul, že stále ostáva možnosť čerpať prostriedky z doterajšieho programu Antivirus či úverové prostriedky z Českomoravskej záručnej rozvojovej banky alebo programu EGAP, kde má byť alokované dostatočné množstvo peňazí. Štát bude následne za tieto úvery poskytovať záruky vo výške 90% pre živnostníkov a malé firmy a 80% pre stredné a väčšie firmy.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

9

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Nemecká vláda zakázala krajne pravicovú skupinu Wolfsbrigade 44

Nemecká vláda zakázala krajne pravicovú skupinu Wolfsbrigade 44

Viac ako 180 policajtov v utorok skoro ráno prehľadalo domy v troch nemeckých spolkových krajinách. O zásahu, ktorý nadviazal na rozhodnutie nemeckej vlády zakázať krajne pravicovú skupinu Wolfsbrigade 44, informovalo ministerstvo vnútra. Domy jedenástich členov skupiny prehľadali v..

Odoberajte náš newsletter