Prejav zúfalstva, chytanie rýb deravou sieťou, hodnotí vládne plány analytik Mesík

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Pripravované plošné testovanie na Slovensku bude ako chytanie rýb s deravou sieťou, myslí si bývalý špecialista Svetovej banky a analytik globálnych rizík Juraj Mesík.

V rozhovore pre portál Parlamentné Listy vysvetľuje, prečo je to zlý nápad.

„Považujem to za prejav zúfalstva premiéra a vlády, je to ďalšia improvizácia. Každý test má len určitú mieru citlivosti – vždy vyhodnotí časť pozitívnych vzoriek ako negatívne a časť v skutočnosti negatívnych ako pozitívne. Čiže je to ako chytanie rýb deravou sieťou – možno ich veľa chytíte, ale dosť veľa ich aj ujde,“ hovorí analytik.

Podotýka, že testami prejde aj viacero falošne negatívnych ľudí, ktorí prirodzene do karantény nepôjdu a následne nákazu opäť roznosia po Slovensku. A aj to je scenár v prípade, že by všetci občania na Slovensku spolupracovali na sto percent.

Drahé a neúčinné

„Tých zhruba 100 miliónov eur, čo bude táto sranda stáť, by sa dalo využiť pre skutočnú záchranu stoviek ľudských životov – takto budú v konečnom efekte zrejme len vyhodené do luftu,“ dodáva Mesík.

Faktom podľa neho zostáva, že Slovensku skutočne hrozí kolaps nemocníc, ak bude súčasný trend pokračovať, je preto na vláde, aby začala skutočne konať. Podľa analytika mal Matovič ešte v lete odvolať súčasného ministra zdravotníctva za hrubé nezvládnutie úloh.

Otázky sa týkali aj možnej liečby Covidu-19, pričom drahé lieky ako remdesivir sa ukazujú ako neúčinné. Mesík podotýka, že viac sa osvedčujú generiká (lieky s vypršanými licenčnými dobami), avšak tie málokto presadzuje, keďže sa na nich nezarobí.

Lekári to vedia, ale…

„V ambulantnej liečbe ľahkých začínajúcich prípadov ide napríklad o kombinácie antimalarika hydroxychlorochinu (balenie dostatočné pre liečbu niekoľkých pacientov stojí 6 eur) s antibiotikom azitromycín (balenie stojí 2 eurá), prípadne doxycyklínom (balenie 6 eur). Ideálne aj s pridaním zinku (ten podľa veľkosti balenia kúpite za 2 až 6 eur, opäť podľa veľkosti balenia) a vyšších dávok vitamínu D (zásoba na celú jeseň a zimu vás vyjde na cca 8 eur),“ hovorí analytik.

V ťažších prípadoch sa vraj viac osvedčuje liečba nazývaná MATH + protokol, ktorá taktiež obsahuje značnú časť dostupných generík. Argumentuje, že o tom vedia aj slovenskí lekári, avšak slovenský rezort zdravotníctva to ignoruje.

„Lenže Ministerstvo zdravotníctva vydalo v auguste usmernenie, že sa u nás má liečiť drahým a pritom minimálne účinným remdesivirom. Prečo, to je otázka, ktorú treba klásť ministrovi zdravotníctva a premiérovi, ktorý ho na tú stoličku posadil,“ uzatvára Mesík.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

107

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter